MADRID.
"Násilnosti predstavujú veľmi nebezpečnú zmes protisystémového aktivizmu a protidemokratického radikalizmu," tlmočil médiám šéf kancelárie premiéra Ramón Jáuregui svoj názor na aktivity protestného hnutia 15-M, ktoré presadzuje reformy politického systému v Španielsku.
Hnutie vzbudzuje v krajine prevažne sympatie, pridávajú sa k nemu desaťtisíce nespokojných Španielov a podľa prieskumov s ich požiadavkami súhlasí alebo čiastočne súhlasí až 90 percent oslovených.
Demonštranti v Barcelone sa pri pokuse zabrániť poslancom regionálneho parlamentu Katalánska v zasadaní uchýlili k nadávkam poslancom i vyhrážkam ich likvidáciou. Niektorých sa pokúsili fyzicky napadnúť, ďalších poliali farbou či posprejovali. Jednému slepému poslancovi chceli údajne vziať vodiaceho psa. Predseda parlamentu a niekoľko poslancov muselo použiť vrtuľník, aby sa dostali do obliehanej budovy.
Politické strany jednohlasne odsúdili násilie, k čomu sa pridali i niektorí členovia hnutia 15-M. Španielske médiá sa v dnešných komentároch takisto kriticky vyjadrili k násilným prejavom demonštrantov. Denník El País označil smerovanie hnutia za "otvorene antidemokratické" a noviny El Mundo dokonca označili protestujúcich za "fašistov".
Novú demonštráciu dnes zorganizovali vo Valencii, kde sa ráno utáborilo približne sto ľudí na sedavom proteste na hlavnom námestí. Protestujú proti inaugurácii Francisca Campsa za regionálneho premiéra, ktorého vyšetrujú úrady pre podozrenie z korupcie.
Protestné hnutie, ktoré žiada rozsiahle demokratizačné reformy v Španielsku a viac priamej demokracie, oslovilo prevažne mladých ľudí a poukázalo na sociálne a hospodárske problémy v krajine, kde je takmer päť miliónov nezamestnaných, podotkla tlačová agentúra DPA.
Zdroj: DPA