Káthmandu 2. júna (TASR) - Nepálsky korunný princ Dipéndra, ktorý zabil najmenej osem členov svojej kráľovskej rodiny a potom obrátil zbraň proti sebe, zostáva hospitalizovaný v nemocnici, informovali dnes vládne a vojenské zdroje.
Štátna rada, ktorá dohliada nad kráľovskými záležitosťami, menovala po zavraždení kráľa Bírendru, kráľovnej a najmenej šiestich ďalších členov rodiny v piatok večer za kráľa hlavného aktéra vraždy - princa Dipéndru.
Keďže Dipéndra zostáva pod prístrojmi vo vojenskej nemocnici, štátna rada vymenovala jeho strýka, princa Gjánéndru za úradujúceho kráľa. Nepálsky vicepremiér Rám Čandra Paudel nazval masakru "národnou tragédiou" a potvrdil, že na vine je korunný princ. Paudel pre nezávislú indickú tlačovú agentúru PTI uviedol, že vláda vylúčila akúkoľvek účasť maoistických povstalcov v pokuse zvrhnúť monarchiu.
Vyššiepostavený príslušník nepálskej armády informoval, že príčinou streľby bola hádka o svadbe princa, pretože jeho matka, kráľovná, opakovane namietala voči jeho výberu nevesty. Kráľovská rodina sa v piatok strela na večeri, kde hovorila o svadbe korunného princa Dipéndru. Zdroje blízke rodine informovali, že princ si chcel vziať dcéru bývalého ministra z rodiny Rana, ktorá svojho času vládla Nepálu. Masakra v nepálskom kráľovskom paláci Narajánhítí v meste Káthmandu je najväčšou masovou vraždou členov kráľovskej rodiny od zavraždenia cárskej rodiny Romanovcov v roku 1918 počas ruskej občianskej vojny na príkaz Vladimíra Iľjiča Lenina.
Kráľ Bírendra bol formálnou hlavou krajiny rovnako ako je v Británii anglická kráľovná: zúčastňuje sa na oficiálnych slávnostiach a raz ročne predstupuje pred parlament. V Nepále je kráľovská rodina uctievaná, niektorí Nepálčania sú presvedčení, že kráľ je reinkarnáciou hinduistického boha Višnu.
Káthmandu, hlavné mesto štátu medzi Čínou a Indiou, sa prebudilo do dnešného dňa so správami o masakre. Tisíce ľudí smerovali k palácu v srdci mesta. Poriadková polícia v plnej výstroji sa premiestnila okolo železných múrov, ktoré obklopujú modernú betónovú stavbu paláca, aby udržali dav v dostatočnej vzdialenosti. Hlavná ulica vedúca ku kráľovskému palácu, je uzatvorená. Ľudia sa začali zhromažďovať na každom rohu ulice, aby hovorili o najnovších správach.
"Je to neuveriteľné," povedal jeden z obyvateľov, ktorý sa ponáhľal k palácu. "Jeden deň počujete, že korunný princ sa čoskoro ožení a na druhý deň, že zastrelil každého člena kráľovskej rodiny."
Dvadsaťdeväťročný korunný princ Dipéndra zastrelil všetkých najbližších členov kráľovskej rodiny - 55-ročného kráľa Bírendra, 51-ročnú Aišwarju a 22-ročného princa Nirádžána. Ďalšími obeťami streľby sa stala 24-ročná sestra korunného princa princezná Šrútí, princezná Šarádá Šáh a princezná Šantí Síngh, obe sestry mŕtveho kráľa. Na zozname mŕtvych sú ešte manžel princeznej Šarádá - Kumar Chadgá Bíkrám Šáh a sesternica mŕtveho kráľa princezná Džajántí Šáh. Traja ďalší členovia nepálskej kráľovskej rodiny utrpeli zranenia a nachádzajú sa vo vojenskej nemocnici.
Úradujúci kráľ princ Gjánéndra pricestoval do nepálskej metropoly dnes poobede miestneho času z oblasti krajiny nazývanej Čitwan.
Na tragédiu v nepálskej rodine reagovali aj niektorí vysoký predstavitelia. Generálny tajomník OSN Kofi Annan vo vyhlásení uviedol, že je udalosťou šokovaný a veľmi zarmútený. Šok a hlbokú sústrasť s udalosťou vyjadrila aj vláda malého štátu Singapur. Slovami svojho ministra zahraničných vecí Singapur vyjadril hlbokú sústrasť kráľovskej rodine a obyvateľom Nepálu. Na tragické udalosti v himalájskom štáte reagoval s veľkou ľútosťou aj britský premiér Tony Blair či austrálsky guvernér Sir William Deane a premiér John Howard.