ASTANA. Šanghajská organizácia pre spoluprácu (ŠOS), ktorej súčasťou sú Rusko a Čína, kritizovala plány USA na raketový štít, ktorý podľa organizácie môže ohroziť globálnu bezpečnosť.
"Jednostranné a neobmedzené budovanie raketovej obrany jedným štátom alebo úzkou skupinou štátov by mohlo poškodiť strategickú stabilitu a medzinárodnú bezpečnosť," uviedli lídri Ruska, Číny, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Summit ŠOS sa dnes koná v kazašskej Astane.
Moskva nedávno zvýšila kritiku amerických plánov na rozmiestnenie raketového štítu v Európe a žiada záväzné garancie, že systém neoslabí ruský jadrový arzenál, pripomenula tlačová agentúra Reuters.
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev na summite navrhol vytvorenie bezpečnostnej konferencie na riešenie regionálnych konfliktov a prijatie preventívnych opatrení v potenciálne konfliktných oblastiach v rámci ŠOS.
Takéto fórum by podľa neho mohlo byť nástrojom v prístupe k násilným konfliktom a nepokojom, aké sa vlani vyskytli v Kirgizsku, uviedla tlačová agentúra RIA Novosti.
Ahmadínežád chce jednotný front proti Západu
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval ŠOS, aby vytvorila jednotný front proti Západu.
Ahmadínežádov to povedal v príhovore k hlavám štátov. Jeho vyjadrenia pravdepodobne prehĺbia podozrenia, že ŠOS má za cieľ tvoriť protiváhu USA v strednej Ázii, uviedla tlačová agentúra Associated Press.
Jadro ohnivého prejavu iránskeho lídra bolo venované sérii obvinení proti nemenovaným západným krajinám, ktoré označil za "zotročovateľov, kolonialistov a okupantov".
Summit ŠOS sa zaoberá regionálnou stabilitou a bezpečnosťou, vrátane boja proti terorizmu a drogovému obchodu.
ŠOS vznikla pred desiatimi rokmi na podporu regionálnej bezpečnosti a spolupráce. Členské štáty predstavujú spolu tri pätiny územia Eurázie a 1,5 miliardy obyvateľov.
Pozorovateľský štatút majú v organizácii India, Irán, Mongolsko a Pakistan.
Rusko vyzvalo Irán na konštruktívnejšie rokovania o jadrovom programe
Rusko vyzvalo iránskeho prezidenta Ahmadínežáda, aby bol "konštruktívnejší" pri spolupráci so svetovými veľmocami v otázke jadrového programu islamskej republiky.
Vyplýva to z vyhlásenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova po stretnutí ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva s Ahmadínežádom a kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom.
"Ahmadínežádovi sme nastolili otázku o nevyhnutnosti konštruktívnejšej spolupráce v skupine 5+1 a najmä o väčšej transparentnosti kontaktov medzi Iránom a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE)," uviedol Lavrov podľa agentúry Reuters.
Skupinou 5+1 mal šéf ruskej diplomacie na mysli päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko.