SANÁ.
Išlo o najväčšie protesty odvtedy, čo prezident Sálih odišiel do zahraničia liečiť si zranenia, ktoré utrpel pri raketovom útoku z 3. júna na prezidentský palác. Niektorí členovia Sálihovej rodiny a spolupracovníci zostali v Jemene, kde stále prebieha mocenský boj medzi prezidentovými spojencami a kmeňovými príslušníkmi, ktorí žiadajú ukončenie 33-ročej Sálihovej vlády.
Koordinátor boja proti terorizmu na americkom ministerstve zahraničných vecí Daniel Benjamin uviedol vo Washingtone, že Spojené štáty majú obavy, že prebiehajúce nepokoje v Jemene môžu posilniť kontakty medzi militantmi z jemenskej al-Káidy a povstalcami z organizácie aš-Šabáb v Somálsku.
Benjamin povedal, že militanti v Jemene sa snažia využiť zmätok vo svojej krajine, fungujú otvorenejšie a dokázali už získať a udržať si ďalšie územia Jemenu.
Američania situáciu pozorne sledujú, a keďže ju chcú mať pod kontrolou, zintenzívnili prelety svojich bezpilotných lietadiel nad južným Jemenom, kde sa nachádzajú bašty al-Káidy.
Americká CIA (Ústredná spravodajská služba) sa snaží urýchliť výstavbu základne pre bezpilotné lietadlá v Perzskom zálive, ale brzdia ju logistické problémy. Výstavba základne bude dokončená najskôr o osem mesiacov, uviedli americkí predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity.
Desaťtisíce mladých Jemenčanov sa v utorok zhromaždili pred domom úradujúceho prezidenta Abdara Rabbú Mansúra Hadího, ktorý prevzal moc po Sálihovom odchode do zahraničia. Dav sa zaviazal, že zostane pred Hadího domom - chráneným špeciálnymi silami pod vedením Sálihovho syna - kým nebudú splnené požiadavky ľudí.
Zdroj: Associated Press