Riga 5. júla (TASR) - Stabilná podpora občanov pre vstup do NATO je zárukou, že smerovanie SR po septembrových voľbách bude demokratické, vyhlásil dnes slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na summite predsedov vlád uchádzačských krajín (tzv. skupiny V-10) v lotyšskej metropole Riga.
Dzurinda reagoval na otázku veľvyslanca USA pri NATO Nicholasa Burnsa, ktorého počas vzájomného stretnutia zaujímalo, aká bude situácia na Slovensku niekoľko rokov po predpokladanom vstupe SR do aliancie.
USA v posledných mesiacoch viackrát naznačili, že prekážkou pre vstup SR do NATO by bola účasť Vladimíra Mečiara a HZDS vo vláde, ktorá vzíde zo septembrových volieb.
Predseda vlády Burnsa informoval o výsledkoch SR od začiatku roku: prijatie prezidenta Rudolfa Schustera vo Washingtone, vytvorenie slovensko-českej jednotky v rámci mierových síl NATO v Kosove (KFOR), či vyslanie slovenských vojakov do Afganistanu.
Dzurinda tiež americkému veľvyslancovi pri NATO oznámil, že Slovenská republika v budúcom roku dokáže kreovať rozpočet rezortu obrany na úrovni dve percentá, ako odporúča aliancia.
Záruku demokratického smerovania SR potrebujú americkí senátori a ostatné členské štáty aliancie, ktoré musia náš vstup do NATO po udelení pozvánky ratifikovať. Pozvané štáty pritom môžu do NATO vstúpiť iba naraz, tak ako v roku 1999 Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Nepripravenosť niektorej z pozvaných uchádzačských krajín bude znamenať oddialenie vstupu aj ostatných štátov.
Severoatlantická aliancia udelí pozvánky konkrétnym krajinám v novembri na summite NATO v Prahe.
Slovenský premiér zároveň jednoznačne privítal dnešnú iniciatívu poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewskeho, ktorý do budúcnosti navrhol spoluprácu Visegrádskej štvorky (SR, Česká republika, Maďarsko, Poľsko) a V-10. Obe zoskupenia prispeli k budovaniu stability v priestore bývalého komunistického bloku, uviedol Dzurinda.
Rižský summit V-10 s názvom Riga 2002: Most do Prahy, ktorý sa skončí v sobotu, je vyvrcholením neformálnej spolupráce Vilniuskej desiatky (V-10), vzniknutej v máji roku 2000 v litovskom hlavnom meste. Ide o posledné stretnutie premiérov V-10 pred pražským summitom NATO.
Dzurinda sa stretol s delegáciou Kongresu USA, vedenou senátorom Trentom Lottom. Senátori ocenili "pokrok dosiahnutý uchádzačskými krajinami". Zdôraznili, že NATO je nielen vojenským zoskupením, ale aj spoločenstvom krajín hlásiacich sa k demokratickým hodnotám.
Premiér v rámci panelu Budovanie komunity spoločných hodnôt predniesol prejav o pripravenosti SR na vstup do aliancie. Večer odletel z Rigy späť na Slovensko.
Skupinu V-10 tvoria Slovensko, Albánsko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Rumunsko a Slovinsko.