SIELNICA. Škody pre pestovateľov zeleniny, spôsobené výskytom baktérie E.coli, by mali byť pomerné pre všetky krajiny Európskej únie (EÚ). Na konferencii, ktorá sa konala v dňoch 13. a 14. júna v Silenici v okrese Zvolen, sa na tom zhodli ministri a štátny tajomníci rezortov pôdohospodárstva a rozvoja vidieka krajín V4+2. EÚ vyčlenila na kompenzáciu poľnohospodárskeho sektora 210 miliónov eur.
Podľa slovenského hostiteľa Zsolta Simona, aj keď v krajinách V4 nedošlo k obetiam na životoch a počet nakazených bol minimálny, hrozba nákazy odradila ľudí kupovať zeleninu, pričom množstvo farmárov a pestovateľov ostalo v uplynulých týždňoch bez príjmov.
Niektoré zo zúčastnených krajín už zverejnili odhadované škody, niektoré na odhade pracujú. "Je to preto, že v našich krajinách nie sú také organizácie výrobcov, ako v starých krajinách únie, kde vo veľkoskladoch evidujú denné predaje zeleniny a ovocia," pripomenul Simon. "Každopádne aj tí výrobcovia, ktorí nie sú v takýchto organizáciách majú stratu," dodal.
Simon poukázal na to, že škody našich pôdohospodárov sú v tom, že preto, aby vôbec predali svoj tovar, museli znížiť ceny pod výrobné náklady. Ďalšie straty sú zo zákazu dovozu zeleniny z krajín EÚ na trh Ruska, kdež to na náš trh sa v súčasnosti "valia" výrobky z Belgicka či Holandska.
Aj keď Slovensko a Česká republika na odhade strát stále pracujú, Maďarsko už čísla odhadov zverejnilo. Podľa podštátneho tajomníka Ministerstva rozvoja vidieka Maďarskej republiky Zsolta Feldmana škody sú v rozmedzí 45 až 50 miliónov eur. Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Poľskej republiky Marek Sawicki odhaduje škody na 50 miliónov eur a rumunský štátny tajomník Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Adrian Radulescu, ktorý bol tiež na rokovaní, hovoril o škodách vo výške 9 až 10 miliónov eur.
Šéfovia pôdohospodárskych rezortov rokovali aj o budúcnosti reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ pred zasadnutím Európskeho parlamentu, ktorý by sa touto dôležitou otázkou mal zaoberať koncom júna.
Zhodli sa na tom, že súčasný návrh EÚ je len kozmetickou úpravou, ktorá nerieši aktuálnu situáciu po rozšírení únie o nové členské štáty. Kritizovali najmä zavedenie dotačných stropov pre podniky podľa ich veľkosti, ktoré podľa nich prinesie do systému nie zjednodušenie, ale len ďalšie komplikácie.