Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačové vydania SME.
RÍM, BRATISLAVA. To referendum bojkotoval osobne taliansky premiér aj hlavná televízia. Napriek tomu sa Taliani vzbúrili a k urnám prvýkrát od roku 1995 prišli v nadpolovičnej väčšine. Podľa predbežných výsledkov ich prišlo okolo 57 percent.
Nie jadru, súkromníkom aj imunite
V ľudovom hlasovaní navyše podporili odmietnutie všetkých troch vecí, ktoré v zákonoch presadila vláda – podporu jadrovej energie, privatizáciu vodární, aj imunitu pre vládnych politikov, ktorí sa nemusia zúčastňovať na pojednávaniach súdu.
Premiér Silvio Berlusconi (74), ktorý čelí korupčným aj sexuálnym škandálom na súde, dal voličom za pravdu skôr, než boli včera známe prvé výsledky dvojdenného referenda.
„Na základe rozhodnutia talianskeho ľudu, ktoré práve prebieha, sa budeme možno musieť rozlúčiť s jadrovou energiou a silne sa zaviazať k obnoviteľnej energii,“ povedal na tlačovke.
Druhá prehra
Berlusconi pritom minulý mesiac spolu so svojou stranou Ľud slobody utrpel historické straty vo voľbách do samospráv, v ktorých po dlhých rokoch stratili aj svoju tradičnú baštu Miláno.
Hoci referendum nie je záväzné, jeho výsledok je symbolickou prehrou pre vládu premiéra Berlusconiho a môže byť nepríjemný aj pre jeho proces pre obvinenie z plateného sexu s neplnoletou Ruby.
K pozitívnemu výsledku prispela nálada Talianov proti jadrovej energii po jadrovej katastrofe v japonskej Fukušime v marci.
Talianska vláda, ktorá plánovala do roku 2014 obnoviť jadrový program (zastavený v roku 1987 tiež po referende), po katastrofe vo Fukušime plány dočasne pozastavila.
Referendum ich podľa Reuters môže zastaviť na desaťročia. Jadrovú energiu prehodnocujú aj v iných krajinách. Nemecká vláda len nedávno rozhodla, že do roku 2022 odstaví všetky jadrové elektrárne.