Nairobi 2. júna (TASR) - Prezidenti afrických štátov Kene, Etiópie, Eritrey, Ugandy a Džibutska sa dnes v kenskom hlavnom meste Nairobi zišli na jednodňovom mierovom summite. Cieľom schôdzky na najvyššej úrovni je dohodnúť prímerie v Sudáne zmietanom dlhoročnou občianskou vojnou.
Po prvý raz od vypuknutia občianskeho konfliktu v Sudáne pred 18 rokmi sa chcú teraz sudánsky moslimský prezident Umar Hasan al-Bašír a vodca černošských rebelov John Gargan za pomoci sprostredkovateľov z ostatných afrických štátov dohodnúť na upokojení napätej situácie v krajine. Otázne však je, či budú obaja protivníci ochotní zasadnúť na summite za jeden rokovací stôl.
Naplánované sú preto najprv oddelené rokovania s kenským prezidentom Danielom Arapom Moiim, etiópskym prezidentom Negassom Guidadom, prezidentom Eritrey Issayasom Afewerkim, ugandským prezidentom Yowerim Musevenim a džibutským prezidentom Hasanom Guládom Aptidunom. Medzinárodní pozorovatelia sú však skôr skeptickí pokiaľ ide o eventuálne zblíženie v kľúčových sporných otázkach, týkajúcich sa predovšetkým požadovanej autonómie kresťanského juhu od moslimského, arabsky hovoriaceho severu, prerozdelenia nerastných zdrojov krajiny medzi sever a juh a vzťahu medzi štátom a náboženstvom.
Občianska vojny sa na juhu Sudánu začala už v roku 1983, kedy Sudánska ľudová oslobodzovacia armáda (SPLA) čiernej kresťanskej menšiny povstala proti islamsko-fundamentalistickej centralistickej vláde v Chartúme. Vo vojne prišli doteraz o život asi dva milióny ľudí. Situácia je najťažšia práve na juhu krajiny, kde tamojší obyvatelia trpia navyše aj častými prírodnými katastrofami.