Brusel 5. júla (TASR) - Pápež Ján Pavol II. sa stal terčom kritiky zo strany protirasistických skupín kvôli svojej výzve, aby sa budúca európska ústava odvolávala na kresťanské hodnoty. Informuje o tom dnes nové číslo bruselského časopisu European Voice.
Pápež sa o kresťanských hodnotách v ústave zmienil počas stretnutia s novým francúzskym veľvyslancom vo Vatikáne Pierrom Morelom, s ktorým hovoril aj o prebiehajúcom Konvente o budúcnosti Európy.
"Ako by sme mohli nespomenúť rozhodujúci príspevok kresťanských hodnôt k posilneniu kultúry a humanizmu, na ktoré je Európa oprávnene hrdá, a bez ktorých by nemohla byť pochopená jej najhlbšia identita?," uviedol podľa časopisu 82-ročný pápež na stretnutí.
Jeho výrok, ktorý neskôr potvrdil Vatikán, vyvolal vlnu kritických reakcií. Francúzske Hnutie proti rasizmu a za priateľstvo medzi ľušmi (MRAP) označilo pápežovo vyhlásenie za extrémne znepokojivé.
"Po 11. septembri 2001 došlo v Európe k nárastu islamofóbie a namiesto snahy zmierniť tento problém pápež situáciu ešte zhoršuje. Mali by sme sa pokúšať budovať Európu založenú na univerzálnych hodnotách ako ľudské práva," uviedol riaditeľ MRAP Mulud Aounit.
Aj ďalšie organizácia - Európska sieť proti rasizmu (ENAR) - kritizovala pápežov výrok ako nenáležitý a neužitočný. "Nikto nepochybuje, že kresťanstvo rozhodne prispelo k európskej identite, ale rovnako tak prispel judaizmus alebo tolerantný islam a do menšej miery aj ďalšie náboženstvá," povedal hovorca ERAN István Ertl.
Zmienka o kresťanstve alebo samotnom Bohu v budúcej európskej ústave by podľa neho bola diskriminačná voči tým, ktorí vyznávajú iné náboženstvo.
Pápežov názor však podporili dvaja poprední členovia Konventu. "Je to samozrejme veľmi citlivá otázka, ale vítam pápežov príspevok a som si istý, že o tom budeme diskutovať. Ja osobne by som bol vo všeobecnosti za pápežov návrh, ale myslím si, že sa skôr zmienime o duchovných hodnotách," cituje European Voice podpredsedu Konventu Jeana-Luca Dehaena.
Člen predsedníctva Méndez de Vigo zase pripomenul, že zmienka o kresťanstve je obsiahnutá už v Charte základných práv a väčšina členov Konventu podporuje začlenenie tejto charty do budúcej ústavnej zmluvy o EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem