TOKIO. Koncentráciu rádioaktívneho stroncia až 240-krát prevyšujúcu povolený limit zistili vo vzorkách morskej vody odobratých v blízkosti poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima-I.
Informovala o tom v nedeľu podľa tlačovej agentúry Kjódo prevádzkovateľská spoločnosť TEPCO.
Tento prvok sa našiel aj v podzemnej vode v blízkosti reaktorových budov č. 1 a 2. Podľa Agentúry pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť je to prvýkrát, čo sa stroncium zistilo v podzemnej vode.
Stroncium má tendenciu hromadiť sa v kostiach a predpokladá sa, že spôsobuje rakovinu kostí a leukémiu.
Spoločnosť TEPCO v nedeľu dokončila vo Fukušime prípravy na testovanie novo nainštalovaného systému na dekontamináciu rádioaktívnej vody, ktorá sa kumuluje v priestoroch elektrárne.
Skúšky by sa mali začať dnes. TEPCO je v miernom časovom sklze, pretože systém plánovala uviesť do plnej prevádzky pôvodne 15. júna.
Prevádzka systému je považovaná za rozhodujúci moment, keďže sa počíta s tým, že dekontaminovaná voda sa bude používať na chladenie reaktorov, ktoré je nefunkčné v dôsledku zemetrasenia a následného cunami z 11. marca.
Dekontaminačný systém by mal spracovať približne 1200 ton vody za deň, čo by pomohlo znížiť koncentráciu rádioaktívnych látok v okolo elektrárne.