SME

Turecká vládna strana útočila na ústavnú väčšinu

Možnosť, že populárny premiér Erdogan by po nedeľných voľbách mohol voľne meniť ústavu, straší tureckú opozíciu aj viacerých analytikov.

Premiér Erdogan je v Turecku populárny. Otázkou bolo, či mu voliči svojimi hlasmi dovolia meniť ústavu.Premiér Erdogan je v Turecku populárny. Otázkou bolo, či mu voliči svojimi hlasmi dovolia meniť ústavu. (Zdroj: SITA / AP)

ANKARA, TEL AVIV. Turci v nedeľu volili nový parlament. Už dlho bolo zrejmé, že vládnucej Strane spravodlivosti a rozvoja sa podarí tretíkrát zvíťaziť.

Otázkou bolo len to, či strana populárneho premiéra Recepa Tayyipa Erdogana dostane dosť hlasov, aby mohla začať s ústavnou reformou len podľa svojich predstáv. To totiž znepokojuje tureckú opozíciu aj viacerých analytikov.

Vládnej strane sa darí

Strane spravodlivosti a rozvoja sa darí. Po rokoch širokých koalícií, ktoré znamenali veľa sporov a málo konkrétnych výsledkov, prišla strana, čo ovládla všetko. Turecku sa darí ekonomicky, aj keď niektorí experti vystríhajú, že ekonomike hrozí prehriatie.

Erdoganov asertívny prístup v zahraničnej politike, keď sa premiér nebojí dištancovať od politiky spojencov vo Washingtone ani poklonkovať Európskej únii, sa Turkom tiež páči.

Popularita samoľúbeho Erdogana navádza na to, aby sa pokúsil o zásadnú reformu Turecka. Krajina sa riadi ústavou, ktorú spísala armáda po prevrate v roku 1982.

Kritizuje ju Európska únia a spomína ju ako jeden z dôvodov, prečo stále nechce Turecku garantovať prístupové rokovania s Bruselom. Je jasné, že ústava nespĺňa demokratické normy, ktoré požaduje únia od svojich členov. O väčšej demokratizácii hovorí aj Erdogan.

Opozícia však upozorňuje, že premiér o tom, čo chce zmeniť, povedal veľmi málo a navyše sa zdá, že chce Turecko tlačiť k prezidentskému systému s tým, že nevylúčil, že by sa v budúcnosti o kreslo prezidenta aj uchádzal.

V nedeľu sa hralo hlavne o to, či Erdoganova strana dostane v parlamente dvojtretinovú väčšinu, čo by znamenalo, že novelizáciu ústavy bude mať plne vo svojich rukách. Ak sa jej to nepodarilo, musí nechať novelu schváliť referendom a to znamená, že bude musieť rešpektovať aj názory inak rozštiepenej tureckej opozície.

Kritický voči médiám

Erdogan hovorí o demokracii, právach pre náboženské a etnické menšiny pomerne často. Jeho oponenti však tvrdia, že jeho postoje ku kritickým médiám, ktoré sa podobajú cenzorským praktikám v neslobodných krajinách, naznačujú, že premiér nie je celkom úprimný.

Obavy tradične podporuje aj fakt, že Erdoganova strana má korene v islamskom hnutí, čo je v sekulárnom Turecku problematické.

APK vyhrala voľby, o ústave však musí rokovať
Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) zvíťazila v dnešných parlamentných voľbách. Nezískala však dostatok hlasov na presadenie novej ústavy. Premiér Recep Tayyip Erdogan prisľúbil, že na texte novej ústavy bude spolupracovať s opozíciou. Oznámila to agentúra Reuters.

"Ľudia nám vyslali signál, aby sme novú ústavu vypracovali na základe dohody a rokovaní," vyhlásil Erdogan pred stúpencami v ankarskom hlavnom sídle strany. "O novej ústave budeme diskutovať s opozičnými stranami," dodal.

Umiernená islamská AKP, ktorá vládne od roku 2002, získala 50 percent hlasov. Najväčšia opozičná Republikánska ľudová strana (CHP) 26 percent a nacionalistická Strana národného hnutia (MHP) 13 percent hlasov. Po zrátaní 99 percent odovzdaných hlasov to oznámila televízia TRT.

V prepočte na mandáty v 550-člennom parlamente obsadí AKP 326 kresiel oproti súčasným 331. AKP potrebovala získať minimálne 330 kresiel aby mohla vypísať referendum o novej ústave bez súhlasu iných strán. Prijatie novej ústavy je dôležité pre snahy Turecka o vstup do EÚ.


tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 664
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 199
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 079
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 226
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR
Škótsky premiér Humza Yousaf.

Klimaticky neutrálne chce byť do roku 2045.


TASR
Poľskí farmári blokujú traktormi hlavnú cestu počas protestu 6proti dovozu z Ukrajiny a agrárnej politike EÚ v meste Lomianki pri Varšave 6. marca 2024.

Prejazd povoľujú všetkým osobným autám a autobusom, obmedzujú náklad.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu