LIDICE. Tritisíc ľudí sa v sobotu zúčastnilo na pietnom akte v Lidiciach pri Kladne. Pripomenuli si 69 rokov od vyhladenia obce nacistickými vojakmi.
Vracajú sa do povedomia ľudí
Program doplnila prehliadka speváckych súborov i prejavy politikov. Predsedníčka Českého zväzu bojovníkov za slobodu Anděla Dvořáková na akciu vytýkala vláde ústretový postoj voči sudetským Nemcom.
Pri pomníku detských obetí vojny sa okrem prejavov a kladenia vencov uskutočnil i rekord. Zaspievalo tam 550 zboristov zo všetkých štrnástich krajov Česka.
"Vďaka takým akciám, ako je dnešná spevácka prehliadka a činnosti pamätníka, sa zvyšuje povedomie o Lidice medzi ľuďmi. Každý rok sem prichádza viac návštevníkov," povedal riaditeľ lidického pamätníka Miloš Červencl.
"Oslovujú nás učitelia a o zločine sa začína znova učiť. Napríklad generácia tridsaťpäťročných o Lidiciach vie menej, než súčasní školáci," dodal Červencl.
Návštevníci si pri pietnom akte mohli prezrieť tunajšie múzeum, alebo vypočuť spoločné vystúpenie zboristov so speváčkou Anetou Langerovou. A vypočuť prejavy napríklad predsedov oboch komôr parlamentu Milana Štěcha z ČSSD a Miroslavy Němcovej z ODS.
Lidická tragédia
Lidice sú v Česku považované za jeden zo symbolov nacistického teroru za druhej svetovej vojny. Nacisti ich vypálili v júni 1942. Dôvodom bola údajná súvislosť jedného z lidických občanov s atentátom na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
V obci bolo vtedy zastrelených 173 mužov, ženy boli internované v koncentračnom tábore v Ravensbrücku a deti, okrem niekoľkých vybraných na ponemčenie a batoliat do jedného roka, zavraždili nacisti plynom vo vyhladzovacom tábore.
Celkom zomrelo 340 lidických obyvateľov. Po skončení vojny sa späť do vlasti vrátilo 143 lidických žien a 17 detí.
Autor: Eva Tomanová/iDNES.cz