RÍM.
Približne 47 miliónov oprávnených voličov sa môže vyjadriť k celkovo štyrom otázkam. Okrem jadrovej energie hlasujú Taliani o privatizácii vodárenských spoločností a kontroverznom zákone týkajúcom sa účasti členov vlády na súdnych procesoch.
Rozhodujúce pri terajšom referende je to, či sa na ňom zúčastní dostatočná nadpolovičná väčšina voličov. Ak áno, bude to ďalší úder pre vládu premiéra Silvia Berlusconiho po stratách v májových komunálnych voľbách.
Najviac sledované je referendum o jadrovej energii. Taliani sa už raz - v roku 1987 po černobyľskej havárii - rozhodli za ukončenie jej využívania.
Berlusconi však pred dvoma rokmi ohlásil zámer znova vybudovať nové atómové elektrárne. Po vypuknutí nukleárnej krízy v Japonsku síce Rím tento plán pozastavil a chcel sa vyhnúť aj referendu, ktorého vypísanie však potvrdili súdy.
V prípade platnosti referenda sa vzhľadom na výsledky prieskumov považuje za isté, že voliči návrat k jadrovej energii opätovne zamietnu. Potrebná účasť sa však pri šiestich referendách za posledných 16 rokov v Taliansku nedosiahla.