Útoky hackerov nie sú nové. Niektoré vlády ich už považujú za vyhlásenie vojny.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom SME.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bezpečný dnes nie je nikto. Pred pár týždňami priznala rozsiahly internetový útok americká zbrojovka Lockheed Martin, s pretrvávajúcimi útokmi hackerov bojuje nadnárodná firma Sony.
A o počítačovom prieniku do svojich systémov začal cez víkend hovoriť aj Medzinárodný menový fond (MMF).
Politika vedená inými prostriedkami sa čoraz viac presúva z reálnych bojísk na internet. A za útokmi už nie sú len mladí počítačoví nadšenci, ktorí po nociach skúmajú, ako sa pomocou počítača môžu dostať do Pentagonu.
Nový spôsob vojny Kyberzločin ÚTOKY
Sony: nefunkčné Play Station Network a ukradnuté dáta zo Sony Pictures. Lockheed Martin: pokus o prienik dovnútra systému. MMF: citlivé dáta o ekonomickej situácii krajín. Google: ukradnuté heslá.
Romantická predstava hovorí o hackerovi ako o trochu autistickom mladíkovi, ktorý sa snaží nabúrať do systémov zlých medzinárodných korporácií. Vlastne ani nechce napáchať škody, len sa snaží sebe a svojim priateľom ukázať, aký je šikovný.
Dnešné kyberútoky však nemusia vyzerať takto. S počítačovými expertmi pracujú priamo štáty, NATO vytvára bezpečnostný tím, ktorého úlohou bude zápasiť s podobnými hrozbami.
Spojené štáty tvrdia, že hackerský útok vedený nejakým štátom budú považovať za napadnutie a odpovedať môžu vojenskou cestou.
„Kyberútoky na Estónsko na jar v roku 2007 či počas ruských operácií v Gruzínsku o rok nato, ale aj ďalšie útoky, ktoré vídame po celom svete, nám ukazujú, že je tu nový spôsob vedenia vojny,“ hovorí pre agentúru AFP generál Jonathan Shaw z britského ministerstva obrany. „A spôsobuje veľké škody.“
Hacktivizmus V prípade útoku na MMF zo začiatku roka spomína agentúra Bloomberg priamo nejaký štát. Záujem mohol mať o citlivé ekonomické údaje krajín. Svetová banka zareagovala tak, že prerušila internetové spojenie s fondom.
Rovno o čínskom útoku hovorí aj Google. Hackeri z krajiny sa údajne pokúšali získať e-maily amerických úradníkov, novinárov, ale aj aktivistov či diplomatov.
Nie vždy však za kyberzločinom stojí nejaký štát. Čoraz častejšie sa hovorí aj o novom fenoméne, takzvanom „hacktivizme“. Ide o skupiny ľudí, ktorým sa nepáči napríklad politika firmy, a preto sa rozhodnú napadnúť ju. Dokážu spôsobiť miliónové škody, čo je prípad Sony.
Útoky, ktoré zrejme odštartovalo zrušenie možnosti nainštalovať si na jej hracích konzolách iný operačný systém, stále pokračujú. Najnovšie skupina vraviaca si LulzSec tvrdí, že sa nabúrala do siete Sony Pictures.
Podobným spôsobom hackeri útočili aj na spoločnosti, ktoré vystúpili proti či sťažovali zverejňovanie dokumentov na WikiLeaks.