AUGSBURG. Český prezident by sa mal ospravedlniť za minulé príkoria spôsobené sudetským Nemcom.
Vyzval ho k tomu predseda sudetonemeckej organizácie Franz Pany, keď v prejave spomenul ospravedlnenie, ktoré nedávno adresovala britská kráľovná Alžbeta II. Írom. Pany hovoril pri začatí sudetonemeckých dní v Augsburgu.
"Pred niekoľkými týždňami navštívila panovníčka Veľkej Británie susedné Írsko. Históriu týchto krajín sprevádzajú storočia plné útlaku, tyranie a utrpenia. Kráľovná hovorila o tom, že 'vie o mnohých veciach, o ktorých by sme si priali, aby sme ich urobili inak, alebo aby sme ich neurobili vôbec ', "pripomenul Franz Pany.
Potom sa už obrátil smerom k Českej republike. "Čo bráni republikánskej hlave štátu, ako je prezident Českej republiky, predniesť to isté alebo niečo podobné smerom k vysídleným a práv zbaveným sudetským Nemcom," vyslal Pany odkaz na Pražský hrad.
"Keď sa Angličanom a Írom podarilo uskutočniť po ôsmich storočiach utrpenia nový začiatok, musí sa aj Čechom a Nemcom podariť vyhnať démonov 20. storočia," pokračoval šéf Landsmannschaftu a spomenul, že niektorí českí politici sa o to pokúšajú.
"Samozrejme, sú aj rozumné hlasy, napríklad europoslanec Libor Rouček, ktorý poukazuje opätovne na vyhnanie a kritizuje postoj Prahy k vyhnancom. Ale také hlasy sú výnimky," znela jedna z posledných viet Panyho prejavu predtým, ako sa oficiálne začali 62. sudetonemecké dni v Augsburgu.
Ocenili Schustera
Prvým bodom programu potom bolo udelenie sudetonemeckého ocenenia, Európskej ceny Karola IV.
Vyznamenanie, ktoré v minulosti dostal napríklad Petr Uhl, tento rok dostal Rudolf Schuster (na snímke AP), ktorý bol v rokoch 1999 až 2004 slovenským prezidentom.
Pany pri odovzdávaní spomenul, že Slovensko sa po rozdelení Československa postavilo k svojej histórii slobodnejšie a viac suverénne ako vládnuce elity v Česku.
Sudetskí Nemci
Sudetskí Nemci boli po druhej svetovej vojne vysídlení z územia vtedajšieho Československa a väčšina ich našla nový domov v susednom Bavorsku. Vysídľovanie asi trojmiliónovej nemeckej menšiny sprevádzali aj násilnosti, ktoré si vyžiadali mnoho ľudských životov.
Už predtým bola nemecká menšina v Československu na základe niektorých výnosov prezidenta Edvarda Beneša zbavená občianskych a majetkových práv v krajine.
Zrušenia týchto takzvaných Benešových dekrétov sa sudetskí Nemci dlhodobo domáhajú, Praha však považuje ich otázku za uzavretú.
idnes.cz/čtk
Autor: mad/idnes.cz