BELEHRAD. Bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča pred takmer desaťročím liečili v srbskej vojenskej nemocnici.
Po tejto hospitalizácii mu však srbská armáda nepomáhala ukrývať sa pred justíciou. Agentúre AP to dnes povedal minister obrany Dragan Šutanovac.
"Pred nejakými ôsmimi alebo deviatimi rokmi bol v nemocnici kvôli nejakým chorobám, ale nie pod vlastným menom," povedal Šutanovac. Ako dodal, vnútorné vyšetrovanie ukázalo, že Mladič "už dlhé roky nebol napojený na ozbrojené sily alebo ministerstvo obrany."
Minister: Mladič bol šťastný, že sme ho našli
Mladiča zatkli koncom mája v dedine Lazarevo na severe Srbska a vydali haagskemu tribunálu OSN, kde čelí obvineniam z genocídy spáchanej počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95.
Generál v Belehrade neskrývane žil až do zatknutia bývalého srbského a juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v roku 2001.
Mladičov belehradský právnik nedávno vyhlásil, že Mladiča vo vojenskej nemocnici hospitalizovali aj v roku 2009. Predložil aj nemocničné dokumenty, ktoré údajne dokazujú, že sa podrobil liečbe rakoviny.
Šutanovac dokument označil za falzifikát. "Som si na sto percent istý, že to nie je pravý dokument. Porovnali sme ho s tlačivami vo všetkých vojenských nemocniciach a nenašli žiadne prepojenia. Nie je to ani dobrý falzifikát," povedal Šutanovac.
Minister dodal, že Mladič "bol šťastný muž," keď ho vypátrali v dome jeho príbuzného. "Nechali ho tam zomrieť. Bol šťastný, že ho objavili pred tým, ako zomrel," povedal.
Sankcie voči podporovateľom Mladiča zrušili
Medzinárodný administrátor Bosny Valentin Inzko zrušil sankcie proti 58 bosnianskym Srbom, ktorých odvolali z funkcií pre podozrenia, že pomáhali generálovi Ratkovi Mladičovi unikať pred justíciou. Oznámila to agentúra Reuters.
Po Mladičovom zatknutí a vydaní haagskemu tribunálu OSN nie je dôvod, aby sankcie zostali v platnosti, vyhlásil Inzko.
Inzko môže ako vysoký reprezentant medzinárodného spoločenstva zavádzať a rušiť zákony, ako i odvolávať z funkcií bosnianskych predstaviteľov, ktorí nekonajú v súlade s mierovou dohodou z roku 1995.
Zrušenie sankcií nebude mať vplyv na trestné konania proti týmto osobám, zdôraznil Inzko. Postihnutí sa teraz môžu uchádzať o verejné funkcie, svoje predchádzajúce posty však automaticky nedostanú.