SME

Vo väzení ako doma

Exšéf Medzinárodného menového fondu, zakladateľ stránky WikiLeaks a slávny režisér majú jedno spoločné. Pre obvinenia zo sexuálneho násilia sedia alebo sedeli v luxusnom domácom väzení.

(Zdroj: SITA/AP)

Bohatí a vplyvní majú na rozdiel od bežných smrteľníkov šancu na príjemnú a drahú alternatívu k tmavej klaustrofobickej cele.

Režisér Roman Polanski Chata vo švajčiarskych Alpách

(november 2009 – júl 2010)

Idylické zasnežené kopce švajčiarskych Álp za oknom a rodina nablízku. K tomu návštevy, neustále vyzváňajúci telefón od priateľov a fanúšikov a neobmedzený prístup na e-mail. Znie vám to ako dovolenka celebrity? Tak vyzeralo domáce väzenie oscarového režiséra Romana Polanského.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzsko-poľský režisér Polanski, známy filmami Rosemary má dieťatko alebo Pianista, si práve koncom roka 2009 šiel prevziať cenu za celoživotné dielo do Švajčiarska, keď ho zadržala polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Dobehol ho starý prípad - obvinenie zo znásilnenia neplnoletej Američanky spred vyše 20 rokov. Polanski vtedy ušiel pred americkou spravodlivosťou do Francúzska a Američania žiadali jeho vydanie pred súd. Francúzi však svojich občanov nevydávajú do iných krajín.

Vo švajčiarskom väzení strávil dva mesiace, kým ho prepustili po zložení astronomickej kaucie vo výške 4,5 milióna dolárov (asi 3 milióny eur) do domáceho väzenia. A nie hocijakého.

V trojposchodovej chate vo švajčiarskych Alpách neďaleko turistickej dedinky Gstaad mal k dispozícii luxusné priestranné izby aj záhradu. V chate mu robili spoločnosť aj jeho žena a dve deti. Z väzenia Polanski dokonca zvládol dokončiť strih svojho najnovšieho filmu Ghost.

Jedinou pripomienkou toho, že je v skutočnom väzení, bol elektronický náramok, ktorý monitoroval jeho pohyb. Chatu pod hrozbou návratu do väzenskej cely a prepadnutia kaucie nesmel opustiť.

SkryťVypnúť reklamu

Po asi ôsmich mesiacoch v zlatej klietke Polanského prepustili. Spojené štáty podľa Švajčiarov neposkytli dostatočne presvedčivé dôkazy na to, aby im ho vydali.

Polanski v luxusnom väzení.

FOTO - SITA/AP

Šéf WikiLeaks Julian Assange Vidiecke sídlo v Anglicku

(december 2010 - dodnes)

Netreba byť bohatý, stačí mať bohatých a známych priateľov. Domáce väzenie zakladateľa stránky, ktorá zverejnila citlivé tajné dokumenty z vojen v Iraku a v Afganistane, Juliana Assangea zabezpečili jeho priatelia.

Zaplatili za šéfa WikiLeaks, ktorý je obvinený vo Švédsku zo znásilnenia, kauciu 370-tisíc dolárov (asi 250-tisíc eur). Na rozhodnutie, či ho vydajú do Švédska, tak čaká v domácom pohodlí.

Ubytoval ho jeden z priateľov, ktorí platili kauciu, známy britský novinár Vaughan Smith, ktorý Assangea ubytoval vo svojom vidieckom sídle v anglickom Ellingham Hall.

SkryťVypnúť reklamu

Má k dispozícii trojposchodový dom s rozsiahlym statkom na vyše 260 hektároch, kde sa podľa internetovej stránky sídla môžete zosobášiť aj usporiadať svadobnú recepciu.

Austrálčan Assange (39), ktorý označil izolované vidiecke sídlo blízko východného pobrežia za „svoje high-tech domáce väzenie“, sa nechal na Vianoce nafotiť pre magazín Newsweek pri štedrovečernom stole, pri počítači aj pri bežných prácach na statku v evidentne príjemnej a pohodovej atmosfére.

V máji zo svojho väzenia nadával na Facebook ako na „najrozčuľujúcejší špiónsky stroj“. Pravidelne dostáva ceny a kritizuje rôzne inštitúcie na internete aj v rozhovoroch.

No keďže je predsa len v domácom väzení, nosí Assange elektronický náramok a každý deň sa musí hlásiť na polícii.

SkryťVypnúť reklamu

Assange na anglickom vidieku.

FOTO - SITA/AP

Exšéf MMF Dominique Strauss-Kahn Dom na Manhattane

(máj 2011 - dodnes)

Len štyri dni strávil bývalý favorit na francúzskeho prezidenta Dominique Strauss-Kahn v obávanom newyorskom väzení Rikers Island, prezývanom „kobka“.

Bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu, ktorý je od mája v New Yorku obvinený z pokusu o znásilnenie hotelovej chyžnej, prepustili za milión dolárov v hotovosti a päť miliónov dolárov v bankových zárukách do domáceho väzenia, kde by mal byť až do skončenia súdneho procesu.

V luxusnom apartmáne v hoteli na Bristol Plaza na Manhattane ho majitelia pre ponosy susedov nechceli, nakoniec skončil ešte v príjemnejšom väzení.

Dnes Strauss-Kahn (62) žije v trojposchodovom mestskom dome v luxusnej časti Manhattanu Tribeca s plochou vyše 600 štvorcových metrov. Má v ňom telocvičňu, saunu aj kino v podzemí, päť kúpeľní a priestrannú terasu. Spoločnosť mu robí jeho manželka. Môže mať na návšteve okrem rodiny štyroch ľudí naraz.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to však lacný špás. Mesačne platí Strauss-Kahn za svoje väzenie 50-tisíc dolárov. Keď sa k tomu priráta asi 200-tisíc dolárov mesačne na bezpečnostnú službu, ktorá ho stráži, aj taký mocný muž ako Strauss-Kahn by si to len ťažko mohol dlhodobo dovoliť. Má však šťastie, že zaňho platí bohatá manželka, ktorá za ním v afére stojí.

Straussa-Kahna stráži 24 hodín denne nielen ozbrojená bezpečnostná služba, ale aj videokamera a elektronický náramok. V sprievode bezpečnostného pracovníka môže dom opustiť na stretnutia s právnikmi, návštevu lekára či synagógy.

Pre tých, ktorí sa hnevajú na nespravodlivosť, že si napriek obvineniu žije v luxuse a nesedí v tmavej cele, má magazín Slate jasný odkaz. Domáce väzenie exšéfa MMF mestu New York aspoň ušetrilo v rozpočte 6500 dolárov mesačne, ktoré by stál jeho pobyt v cele.

SkryťVypnúť reklamu

Pred domácim väzením Straussa-Kahna čakajú novinári.

FOTO - SITA/AP

Väzni doma sú aj na Slovensku

Domáce väzenie nepredstavuje len luxusné podmienky pre bohatých. Väčšia časť väzňov, ktorým súdy určia domáce väzenie, je jednoducho vo svojom byte či dome.

Možnosť domáceho väzenia pri neúmyselných trestných činoch existuje už päť rokov aj na Slovensku. Podporuje ju aj súčasná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Podľa štatistiky ministerstva spravodlivosti vlani uložili domáce väzenie 59 ľuďom.

V súčasnosti odsúdených na Slovensku doma strážia bezpečnostní pracovníci. Elektronické náramky na monitorovanie väzňov u nás ešte nie sú. Ministerstvo ich plánuje zaviesť do roku 2020. Podľa ministerky by v súčasnosti náramky mohlo nosiť asi 500 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdení nemôžu opustiť priestor domáceho väzenia, inak im hrozí návrat do väzenskej cely. Je to možné len vo výnimočných prípadoch, ako je návšteva u lekára, aj to po dohovore.

Štát pri domácom väzení šetrí peniaze a čiastočne to môže pomôcť vyriešiť problém s preplnenými väznicami. Je to výhodné aj pre odsúdených, ktorí sú v menej stresujúcom prostredí.

(era, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu