Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BRUSEL, BRATISLAVA. Po siedmich rokoch kandidatúry a dlhých a ťažkých vyjednávaniach sa Chorváti dočkali. Do Európskej únie takmer naisto vstúpia. Najpravdepodobnejšie v júli 2013.
„Vrelo vás vítam ako nového člena,“ povedal britský premiér David Cameron chorvátskej predsedníčke vlády Jadranke Kosorovej.
Tá bola práve na návšteve v Londýne, keď jej krajine Európska komisia ukázala z Bruselu zelenú.
Dvadsiaty ôsmy člen
„Moja správa je jasná. Teším sa, že vás zdravím ako 28. člena Európskej únie,“ povedal eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle po tom, čo Európska komisia oznámila, že odporúča uzavrieť posledné štyri prístupové kapitoly s Chorvátskom.
Odklepnúť by ich mali členské krajiny v júni alebo v júli. Ako predbežný termín vstupu Chorvátska do Európskej únie označila komisia júl 2013. Aj ten sa však nakoniec môže posunúť.
Naposledy sa únia rozšírila v roku 2007 o Bulharsko a Rumunsko.
Práve zlé skúsenosti s týmito krajinami po vstupe, najmä ich vysoká miera korupcie, stáli za tým, že Európska únia si na chorvátsku pripravenosť posvietila lepšie.
Kapitola 23 o súdnom systéme a základných právach bola najzložitejšia. Snahu bojovať s korupciou ukázala až nová chorvátska vláda v roku 2009, vlani dokonca začali stíhať pre korupciu dlhoročného expremiéra Iva Sanadera.
Začnú čerpať fondy
Uzavretie rokovaní Chorvátom pomôže aj finančne. Budú môcť začať čerpať predvstupové fondy únie, celkovo v hodnote 3,5 miliardy eur.
Pri úsilí Chorvátov zohralo aktívnu rolu aj Slovensko. V roku 2005 sme boli medzi krajinami, ktoré tlačili na začiatok rokovaní, podobne sme aj teraz podporovali ukončenie rozhovorov.
Členstvo Chorvátov ešte musia schváliť jednotlivé členské krajiny. A v neposlednom rade Chorváti, ktorí musia vstup odsúhlasiť v referende. Ich postoj k únii nie je pritom veľmi vrelý.
Vstup môžu
Po tom, čo medzinárodný súd v Haagu v apríli odsúdil chorvátskeho generála Anteho Gotovinu na 24 rokov za prenasledovanie Srbov počas vojny, podpora klesla.
Podľa posledných prieskumov 42 percent ľudí do únie nechce, 45 percent je za. Ako premiérka Kosorová povedala nedávno pre SME, verí, že po kampani podpora narastie.
Ďalší čakatelia na vstup
Európska únia sa rozširuje najmä na Balkán. Je však možné, že sa do spolku pripojí aj krízou zasiahnutý Island.
1. Čierna Hora
Po Chorvátsku by to mohla byť ďalšia krajina, ktorá vstúpi do únie. Oficiálny status kandidáta má od minulého roka. Rokovania sa však ešte nezačali.
2. Macedónsko
Ďalší štát bývalej Juhoslávie je oficiálnym kandidátom od roku 2005, rokovania sa ešte nezačali. Macedónci majú o jednu veľkú prekážku navyše – musi sa dohodnúť s Gréckom na názve ich krajiny. Atény termín Macedónsko odmietajú, pretože sa tak volá aj ich severná provincia, a Skopje už zablokovali vstup do NATO.
3. Srbsko
Nedávnym chytením Ratka Mladiča prekonali Srbi jednu z hlavných prekážok v integrácii. Teraz by chceli za odmenu dostať do konca roka status kandidáta. Vstup je ešte ďaleko.
4. Island
Považuje sa za krajinu najviac pripravenú na členstvo. Ťažká však bude dohoda na rybolove i vyplatení strát britským a holandským klientom banky Icesave. Väčšina Islanďanov je teraz proti vstupu do únie.
Tomáš Vasilko, Ela Rybárová