BRUSEL. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen však uviedol, že je optimistický a k dohode by podľa neho mohlo prísť do budúcoročného májového summitu aliancie.
Ruský minister obrany Anatolij Serďukov vyhlásil, že ak nedôjde k dohode s NATO na projekte európskeho protiraketového štítu, Rusko bude musieť vyvinúť vlastné útočné jadrové sily.
"Inej cesty pre nás jednoducho niet, inak budeme musieť rozvíjať súťaž v zbrojení," povedal Serďukov podľa tlačovej agentúry RIA Novosti.
NATO a Rusko sa v novembri v Lisabone dohodli na spolupráci v raketovej obrane, aliancia však reagovala chladne na návrh Moskvy na "sektorový" systém, rozdeľujúci kontinent na zóny zodpovednosti medzi NATO a Rusko.
Západný vojenský blok zároveň odmieta výzvy Moskvy na záväzné garancie, že európsky raketový štít neoslabí ruský jadrový arzenál.
Rasmussen po rokovaní ministrov obrany uviedol, že chápe ruskú žiadosť. "Najlepšie uistenie, aké môžete dať, je účasť na úprimnej a úzkej spolupráce v raketovej obrane," uviedol podľa agentúry Reuters.
NATO presadzuje v raketovej obrane dva nezávislé systémy s výmenou informácií. "Hneď na začiatku sme dali jasne najavo, že nie sme pripravení prijať sektorový prístup," povedal generálny tajomník aliancie.
Ruský minister konštatoval, že idea prepojenia raketových systémov Ruska a NATO "nám nevyhovuje" a môže vyvolať súťaž v zbrojení. Konštatoval pritom, že v pozícii NATO, ktorá je v rozpore s prístupom Moskvy, je určujúcim postoj USA.
Spojené štáty tvrdia, že európsky štít je namierený proti iránskym raketovým hrozbám, a nie proti Rusku, Moskva však v tomto chce záväzné garancie.