LONDÝN, BRATISLAVA. Stále väčší počet mŕtvych v uliciach sýrskych miest vyprovokoval západných lídrov k príprave novej rezolúcii o Sýrii. Tá by sa mala podľa šéfa britskej diplomacie Williama Hagua dostať na Bezpečnostnú radu OSN v krátkom čase.
Nasledovala by mesiac potom ako Európska únia schválila zbrojné embargo, a zmrazila účty ako aj víza pre 13 predstaviteľov režimu.
„Je nepredstaviteľné, aby OSN mlčala, keď sa situácia v Sýrii stále len zhoršuje,“ povedal francúzsky minister zahraničia Alain Juppé. Spolu s britským kolegom vyhlásili, že prezident Bašar Asad stratil legitimitu vládnuť Sýrii. Išlo o doteraz najtvrdšie slová západných lídrov voči Asadovmu režimu.
Sýrčania utekajú preč
Ako napísal britský Guardian diplomatický tlak na Sýrii sa stupňuje v čase, keď Asad vyslal svoje jednotky s tankami do mesta Džisr al Šughúr, kde v pondelok došlo k masakre medzi bezpečnostnými jednotkami. Z obáv pred násilím z mesta neďaleko tureckých hraníc utekajú stovky ľudí. Vláda v Ankare už vyhlásila, že pre nimi hranice zatvárať nebude.
Už teraz je jasné, že sakcie, ktoré by pripúšťali vojenskú intervenciu či medzinárodný tribunál pre odpor Ruska nebudú reálne, a západní lídri sa do nich popri konflikte v Líbyi ani veľmi nehrnú.
Podľa Economistu sa aspoň pokúsia presvedčiť Moskvu a Peking, aby im symbolickú rezolúciu nezastavili právom veta a zdržali sa podobne ako v marci pri rezolúcii o nezletovej zóne nad Líbyou.
Za tri mesiace revolty v Sýrii zomrelo už vyše tisíc ľudí a odhaduje sa, že ďalších desaťtisíc bolo zatknutých.
Sankcie asi nič nezmenia
Je minimálna šanca, že nové symbolické sankcie prinútia Asada k zmene kurzu. To sa nestalo ani po európskych sankciách, ktoré boli namierené aj proti bratovi prezidenta Bašara Asada, Mahirovi. Ten je podľa New York Times považovaný za najvplyvnejšieho muža v sýrskych bezpečnostných zložkách.
Až na doteraz nevyjasnený masakr v Džisr al-Šughúre, kde podľa opozície došlo k bojom medzi bezpečnostnými zložkami, zatiaľ jeho režim narozdiel od Líbye pôsobí jednotným dôjmom. Správa, že sýrska veľvyslankyňa v Paríži končí, sa ukázala ako fáma už hodinu po jej odvysielaní na francúzskej televízii.
Hnev rastie
Napriek tomu Asadov režim prežíva existenčnú krízu. Nahnevaných ľudí, ktorí sa neboja ani po strieľaní do davu vyjsť do ulíc je stále viac. Ekonomike sa nedarí, politické represie sú brutálne a korupcia vysoká.
Britský týždenník Economist sa domieva, že Assadovi sa z krátkodobého hľadiska možno podarí situáciu ustáť, na jeho budúcnosť by však nevsádzal.