BERLÍN. Nemecko ohlásilo ďalšie dve úmrtia na črevnú nákazu spôsobenú nebezpečným kmeňom baktérie E. coli. Ďalších 300 ľudí sa chorobou nakazilo.
Nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr napriek tomu tvrdí, že počet infikovaných začína klesať a to "najhoršie je už za nami".
Podľa aktuálnych údajov si črevná nákaza v Európe doteraz vyžiadala 26 obetí, väčšinou žien, pričom 25 zaznamenali v Nemecku a jedno úmrtie nahlásilo Švédsko. Nakazených je 2648 ľudí v najmenej 14 krajinách, z toho vyše 1 600 v Nemecku. 700 chorých museli s vážnymi komplikáciami hospitalizovať.
"Zatiaľ nemôžem zrušiť varovanie, ale konečne máme dôvod dúfať v obrat, keďže počet nových nakazení sa kontinuálne znižuje," vyhlásil minister.
"Je pravdepodobné, že budú ďalšie prípady a, bohužiaľ, stále musíme rátať aj s ďalšími úmrtiami. Počet nových nakazení však jednoznačne klesá a to najhoršie je už teda za nami," hovorí Bahr.
Spočiatku bol predpoklad, že zdrojom nákazy sú čerstvé uhorky zo Španielska, to sa však nepotvrdilo. V pondelok boli zverejnené informácie, podľa ktorých by "vinníkom" mali byť fazuľové výhonky z farmy v Uelzene na severe Nemecka, na základe najnovších testov však už ani to nie je isté.
Poliaci potvrdili druhý prípad
Poľské úrady potvrdili druhý prípad výskytu nebezpečnej črevnej infekcie. Prítomnosť baktérií sa potvrdila v organizme sedemročného chlapca, ktorý je od uplynulého piatka hospitalizovaný vo Varšave.
Je pravdepodobné, že sa chlapec, u ktorého sa prejavili symptómy hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), infikoval od otca. Ten sa infikoval zrejme počas nedávneho pobytu v Nemecku, aj keď sám neochorel.
V nemocnici v chlapcovom bydlisku, meste Gižycko, hospitalizovali aj staršiu ženu, ktorá sa o chlapca starala. Aj u nej sa objavili krvavé hnačky, existuje preto podozrenie z ďalšieho prenosu nákazy, na potvrdenie ktorého sa čaká.
Medzi medzičasom 11 podozrivých prípadov v Poľsku radia tamojší experti predbežne aj šesticu detí z mesta Kielce, u ktorých sa zdravotné problémy objavili po návrate z futbalového turnaja v Nemecku.
Súčasne však zdôrazňujú, že nie všetky črevné problémy musia mať na svedomí enterohemoragické baktérie.
Za komplikáciami môžu byť aj autoprotilátky
Indície o príčinách ťažkého priebehu črevnej infekcie u pacientov s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS) majú lekári z Univerzitných kliník v Greifswalde a Bonne.
Podľa slov špecialistu na krvné transfúzie Andreasa Greinachera z Univerzitnej kliniky v Greifswalde mnohé signalizuje, že príčinou nie je len jed z kategórie šigatoxínov, ale aj vytváranie autoprotiláok, ktoré útočia na antigény vlastného organizmu a spôsobujú vážne poškodenia v organizme.
Tieto autoantiprotiláky majú na konte zvýšenie rôznych krvných faktorov, čím sa obmedzuje prekrvovanie dôležitých partií mozgu a nadobličiek.
Medzičasom sa u prvých pacientov s ťažkým priebehom ochorenia aplikuje špeciálna terapia filtrácie krvi, prvé predbežné reakcie organizmov chorých dávajú špecialistom mierny dôvod na optimizmus.