TEHERÁN.
Na otázku, či krajiny skupiny P5+1 (USA, Francúzsko, Nemecko, Čína, Rusko a Veľká Británia), s ktorými Irán rokuje o svojom jadrovom programe, môžu ponúknuť nejaký stimul na zastavenie obohacovania uránu, Ahmadínežád odpovedal jedným slovom: "Nie."
Podľa Ahmadínežáda je Irán ochotný rokovať s mocnosťami, nebude však robiť žiadne kompromisy. "Ako som povedal v minulosti, sme ochotní rokovať so svetovými mocnosťami a dosiahnuť dohodu," vyhlásil prezident na tlačovej konferencii v Teheráne. "Ale tiež som povedal, že jadrová záležitosť je ako vlak, ktorý nemá brzdy a spiatočku. To znamená, že nebude žiaden kompromis."
Ahmadínežád dodal, že po technickej stránke iránsky jadrový program "napreduje vysokou rýchlosťou."
"Centrifúgy fungujú a dokonca sme dosiahli 20-percentnú úroveň obohatenia uránu. Vo výskume pokračujeme, a to len za účasti našich expertov," povedal.
Ahmadínežád zdôraznil, že Irán postupuje v súlade s medzinárodnými zákonmi a plne spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE). "Pokiaľ ide o politickú stránku, máme problém, lebo druhá strana hľadá výhovorky, aby zhoršila imidž Iránu tvrdeniami, že sa snažíme vyrobiť atómovú bombu, čo nie je pravda," vyhlásil prezident.
MAAE v pondelok zverejnenej správe vyhlásila, že Irán donedávna vyvíjal atómové zbrane. Tiež vyzvala Teherán, aby konečne zodpovedal na otázky o rôznych výskumných a vývojových projektoch, ktoré podľa agentúry OSN majú prakticky len vojenské využitie.
Ahmadínežád MAAE obvinil, že správu napísala na príkaz USA a vyhlásil, že dokument nemá žiadnu právnu hodnotu. Osobne pritom obvinil šéfa MAAE Jukiju Amana, že plní nariadenia Washingtonu.
Doteraz posledné kolo rozhovorov o iránskom jadrovom programe sa konalo v januári v Istanbule. Stretnutie neprinieslo hmatateľné výsledky.
Teherán tvrdí, že ak veľmoci uznajú právo Iránu na civilné jadrové programy, potom krajina začne politicky spolupracovať.
Zdroj: Reuters, DPA