SME

Šírenie AIDS by po 30 rokoch mohli zastaviť lieky

Za poslednú dekádu klesol počet nakazených AIDS vo svete o pätinu. Obávanú chorobu objavili prvýkrát pred 30 rokmi.

HIV-pozitívny chlapček Andrej si zakrýva tvár v náručí svojej matky Jeleny v ukrajinskom Čerkasy.HIV-pozitívny chlapček Andrej si zakrýva tvár v náručí svojej matky Jeleny v ukrajinskom Čerkasy. (Zdroj: TASR/AP)

Málokedy oslavujeme výročie chorôb. Včera ubehlo presne 30 rokov od prvého zazaznamenaného prípadu choroby AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti) a svetové médiá si napriek stále nevyliečiteľnej chorobe, ktorá zabila už 25 miliónov ľudí, všimli niečo pozitívne.

Jednu z najobávanejších chorôb, ktorá spôsobuje zlyhanie imunitného systému, by podľa nového výskumu mohli navždy zastaviť lieky.

Väčšina je v Afrike

Na chorobu AIDS, ktorú spôsobuje vírus HIV, sa nakazilo za posledné tri desaťročia už 60 miliónov ľudí. Vírus sa šíri nechráneným sexuálnym stykom, transfúziou krvi od nakazených, aj už použitými injekčnými striekačkami.

Choroba, na ktorú stále neexistuje liek, nezasahuje len slabých a chudobných, ale aj učiteľov, lekárov či podnikateľov. V súčasnosti žije na svete 34 miliónov nakazených, z toho väčšina v subsaharskej Afrike. V Európe je najhoršia situácia v Rusku a na Ukrajine.

Na boj s chorobou sa v roku 2010 venovalo podľa Organizácie spojených národov (OSN) takmer 16 miliárd dolárov. Podľa organizácie by sa mal tento rozpočet do piatich rokov zvýšiť o šesť miliárd dolárov.

Zatiaľ však svetová organizácia bojuje hlavne s tým, aby krajiny nedávali menej. Podľa magazínu Economist Španielsko a Holandsko, ktoré patria medzi najväčších darcov, znížili platby do globálneho fondu na boj s AIDS a Taliansko prestalo bez udania dôvodu platiť úplne.

Roky v nevedomosti

U mnohých nakazených sa choroba neprejaví roky. Najskôr majú problémy s náhlym poklesom hmotnosti, horúčkami a hnačkami. Neskôr si v dôsledku zlyhania imunitného systému nevedia často poradiť ani s bežnými chorobami, ako je chrípka.

V rámci prevencie pomáha zdržanlivý sexuálny život, používanie kondómov a u mužov obriezka, ktorá však nie je zárukou, že sa človek nenakazí.

Samotná liečba nakazených je určená len na spomalenie choroby a predĺženie života. Vo výnimočných prípadoch majú nakazení HIV prirodzenú imunitu voči AIDS a symptómy sa u nich nikdy neprejavia.

Liečba to môže zastaviť

Najnovšia štúdia výskumného centra prevencie AIDS HPTN však preukázala, že tí, ktorí berú lieky, chorobu vo veľkej väčšine prípadov neprenášajú ďalej.

Ak by teda dokázali, aby lieky brali všetci nakazení, mohla by choroba navždy zmiznúť. Nakazení by navyše neohrozovali svojich sexuálnych partnerov.

Problémom sú však podľa magazínu Economist drahé lieky, ktoré nie sú dostupné každému, najmä v chudobných krajinách, a taktiež to, že viacerí nakazení nechcú brať lieky, najmä ak sa u nich neprejavujú symptómy choroby.

Nové nádeje aj problémy dnes už tridsaťročnej choroby bude zajtra riešiť na pôde OSN štyridsať hláv štátov.

Všetko sa začalo v Kalifornii

V roku 1981 vedci v Amerike objavili nový vírus. Vtedy ešte netušili, že zapríčiní smrť miliónov ľudí.

LOS ANGELES, BRATISLAVA. Zvláštnu poruchu imunitného systému si ako prvý všimol americký lekár Michael S. Gottlieb u jedného mladého homosexuálneho pacienta v roku 1981.

Vedci z amerického Centra na kontrolu a prevenciu chorôb neskôr zistili, že ju zavinil syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Týždenná správa Centra chorôb a úmrtnosti ešte v tom istom mesiaci uviedla článok o „piatich mladíkoch, všetkých aktívnych homosexuáloch“ z Los Angeles.

Išlo o prvé doložené prípady tejto vtedy nepoznanej choroby. „Bolo leto 1981. Pre svet to bol začiatok éry HIV/AIDS, aj keď sme vtedy nevedeli, že išlo o vírus HIV,“ hovorí Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.

V roku 1981 sa teda všetko začalo. Nasledovali roky skúmania, či už v parížskom Pasteurovom inštitúte, alebo na Marylandskej univerzite, kde sa vedci snažili vírus HIV opísať. Dodnes však na túto chorobu nenašli liek.

Denisa Ballová
Na Slovensku je vyše tristo chorých s HIV

Vlani v Košiciach nakazili mladíka transfúziou krvi.

BRATISLAVA. Ľudia s HIV žijú aj na Slovensku a už štyridsať ľudí tu zomrelo na choroby súvisiace s týmto vírusom. Na Slovensku objavili HIV podľa oficiálnych údajov u vyše 300 ľudí, z toho bola väčšina mužov.

Patríme medzi krajiny s nízkym počtom nakazených, no ten podľa odborníkov každým rokom rastie. Skutočný počet nakazených je zrejme vyšší, mnohí môžu s vírusom žiť a nevedia o ňom, lebo sa nedali otestovať.

Vlani v októbri zistili vírus HIV u 20-ročného Košičana, ktorý po úraze musel podstúpiť viaceré operácie, pri ktorých dostal transfúziu krvi. Jedna z vzoriek krvi z transfúznych staníc sa neskôr ukázala ako HIV-pozitívna. Mladíka zrejme nakazili v nemocnici pri transfúzii.

Prvý prípad nakazeného HIV zistili u nás v roku 1983. Muž, ktorý je zároveň najdlhšie žijúci Slovák s vírusom HIV, sa nakazil tiež pri transfúzii krvi v Prahe.

V rozhovore pre SME vlani v októbri päťdesiatnik Filip, ktorý vyše 20 rokov žije s vírusom HIV, hovoril, že stále treba šíriť osvetu o používaní kondómov. „Mám niekedy pocit, že sa to veľmi nepripomína, mládež dorastá a o HIV ani nepočula,“ povedal.

Ela Rybárová

Pôvodnú PDF verziu si môžete stiahnuť tu (0,7 MB)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu