Bratislava 5. júna (TASR) - Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) je proti zrušeniu nadzvukového letectva, lebo je presvedčený, že je to symbol štátnosti a každá krajina by si mala svoj vzdušný priestor chrániť sama. Galko sa však odmieta mlčky pozerať na to, ako slovenské nadzvukové a celé vzdušné letectvo skrachuje. Ministerstvo obrany preto musí prijať vážne strategické riešenia, ktoré zlepšia situáciu nielen v letectve, ale aj v celom rezorte. V dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal Galko.
Reči o medzinárodnej spolupráci krajín v oblasti napríklad vzdušných síl berie Galko ako veľmi moderné a vzletné politické reči. Dodal, že Slovensko chce spolupracovať so susedmi. Treba si však podľa neho uvedomiť, že "keď si chceme so susedom urobiť nejaký konský záprah, tak nemôžete čakať, že sused dá krásnu dvojročnú paripu a vy tam dáte kobylu, ktorá vám do troch dní skape". Medzinárodnú spoluprácu si vie Galko v súčasnej situácii predstaviť napríklad vo výcviku či vo vzdelávaní. Vo vzdušnom letectve len ťažko. "Tieto závažné témy sú veľmi finančne a ekonomicky náročné," povedal.
Rezort obrany je podľa Galka v súčasnosti v takom stave, že len s veľkým obmedzením plní základné úlohy, ktoré mu vyplývajú z medzinárodných záväzkov a vnútornej legislatívy. Nevyhnutné je preto prijať závažné strategické rozhodnutia. "Ak to neurobíme, tak počas niekoľkých rokov nám môže celá obrana kľaknúť," upozornil.
Dodal, že podľa strategického hodnotenia obrany, ktoré Galko plánuje predložiť na vládu, je 70 percent pozemnej techniky za hranicou alebo na hranici životnosti. "Ak s tým nič neurobíme, do troch rokov to bude 90 percent pozemnej techniky," podotkol s tým, že 70 percent rozpočtu vzdušných síl "zhltne" nadzvukové letectvo. "V prípade, že niečo neurobíme, nebudeme schopní robiť krízový domáci manažment," upozornil.
Na riešenie kritického stavu rezortu má minister pripravených šesť modelov, ktoré budú závisieť od toho, koľko finančných prostriedkov rezort dostane. "Najoptimálnejší model je, že zachováme ozbrojené sily v terajšom stave so splnením všetkých terajších úloh, zároveň sme schopní zabezpečiť modernizáciu a rozvoj. V tom prípade by sme potrebovali 1,56 percenta HDP," priblížil s tým, že modely postupne klesajú a pripravený je aj najkritickejší model, keď bude musieť rezort prijať drastické riešenia. Po ňom siahne minister v prípade, že rezort dostane len 0,98 percenta HDP.
Zo zlého stavu rezortu viní Galko aj minulé vedenie. Exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD) zas kritizuje súčasného šéfa rezortu z toho, že na ministerstve sa nič nerobí. Galko mu odkázal, že by bol na jeho mieste vo vyjadreniach opatrnejší. "Zanechal nám nekryté zmluvy na 150 miliónov eur. Hrozia nám medzinárodné arbitráže. Keby som sa ja správal ako on, tak by sa môj nasledovník mohol zblázniť," zdôraznil Galko.