SME

Srbi: Už nechceme vojnu

V uliciach Belehradu cítiť, že Srbi sú už z toho unavení. Po dvanástich rokoch od posledného zo série konfliktov, ktorými západný Balkán šokoval svet, už veľmi nechcú hovoriť o vojnách.

(Zdroj: SME – TOMÁŚ BENEDIKOVIČ)

So svojimi susedmi v regióne začínajú znova normálne žiť. Rovnako ako mnohí Chorváti či Kosovčania, aj Srbi majú stále problém uznať zločiny, ktoré napáchali ich generáli.

Je piatok večer, deň po zatknutí srbského generála Ratka Mladiča. Do centra Belehradu, na hlavný Bulvár Knez Mihailova smerujú stovky domácich a turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevyzerajú však, že by ich osud obľúbeného generála, ktorého medzinárodný súd označuje za strojcu genocídy v Srebrenici, zaujímal. Namiesto jeho plagátov držia v rukách pivo, namiesto pokrikov na jeho slávu počuť skôr smiech a zábavu.

SkryťVypnúť reklamu

Čiara za minulosťou

Na Trhu republiky, hlavnom belehradskom námestí, sedí pri fontáne Vera. Mladá žena, ktorá pracuje v zábavnej televíznej relácii, cez vojnu mala len päť rokov. Minulosť by už rada hodila za hlavu. Namiesto o Ratkovi Mladičovi radšej hovorí o vzostupe Belehradu, do ktorého smeruje čoraz viac turistov nielen z regiónu.

Podľa niektorých prognóz by sa mesto, z ktorého pred dvadsiatimi rokmi ľudia vyprevádzali tanky, aby dobyli srbské územia v Chorvátsku, v nasledujúcich rokoch mohlo stať Prahou regiónu.

V uliciach Belehradu cítiť, že Srbi majú dvanásť rokov od posledného balkánského konfliktu v Kosove dosť krvavej minulosti. „Čoraz viac ľudí chce hodiť vojny za seba,“ súhlasí srbská analytička Sonja Lichtová. „Chcú uzavrieť túto kapitolu a chápu, že bez chytenia Mladiča sa to nedalo,“ vysvetľuje jeden z dôvodov, prečo sa tak málo ľudí otvorene postavilo za generála.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred troma rokmi po dolapení Radovana Karadžiča vychádzali zaňho radikáli demonštrovať do ulíc každý deň. Ratko Mladič sa takej pocty nedočkal. Generál bol pritom v Srbsku oveľa populárnejší. Zástupca prokurátora pre vojnové zločiny Bruno Vekarič pre New York Times povedal, že kým po zatknutí Karadžiča prišlo úradu 70 hrozieb smrti, pár dní po zadržaní Mladiča neprišla ani jedna. Znamená to, že krajiny na Balkáne už pomaly prekonávajú svoju vojnovú minulosť?

srb2.jpg

Ľudia sa zbližujú

Áno aj nie. Minimálne susedské vzťahy sa medzi jednotlivými národmi (azda s výnimkou Srbov a Albáncov) zlepšili. Čo sa týka bežných ľudí, rozdelený Balkán sa opäť začína spájať.

Srbi začínajú opäť chodievať k moru do Chorvátska. Najmä mladých Chorvátov a Slovincov to pre zmenu tiahne zabávať sa do Belehradu. V decembri 2009 začal znova jazdiť vlak medzi Sarajevom a Belehradom. Premávka na známej trati sa zastavila v roku 1992, keď začali dopadať na Bosnu prvé bomby.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia sú si bližší. V Srbsku vychádzajú chorvátske knihy, chodia sem vystupovať divadelné súbory z iných krajín bývalej Juhoslávie,“ hovorí Sonja Lichtová. Nielen to.

V porovnaní s minulosťou vidieť oveľa lepšie vzťahy aj medzi politikmi. Srbské a chorvátske ministerstvá napríklad spolu bojujú proti organizovanému zločinu.

Ľudia dokážu normálne vychádzať dokonca aj v rozdelenej Bosne. „Máme napríklad spolok vojnových veteránov. Veteráni z bosnianskej, srbskej aj chorvátskej armády sedia vedľa seba, komunikujú a trávia spolu čas,“ dopĺňa bosnianska analytička Tija Memiševičová skúsenosti zo Sarajeva.

Ťažká minulosť

Neznamená to však, že by jednotlivé národy bývalej Juhoslávie uznali svoje zločiny, ktoré spáchali ich generáli a politici. Keď sa začne človek rozprávať o vojne, vidieť, že až taký veľký posun tu nenastal.

SkryťVypnúť reklamu

Na belehradskej pevnosti Kalemegdan, kam smeruje v piatok večer dav Srbov, predávajú v jednom stánku Zoran a Milan veci s vlasteneckou tematikou. Medzi tričkami či vlajkami so srbskou orlicou majú aj vojenské čiapky. „Presne takú nosil aj generál Mladič,“ núka Zoran.

Obaja muži, asi päťdesiatnici, odmietajú uznať genocídu v Srebrenici. „Keby Mladičovi išlo skutočne o genocídu, nepustil by ženy a deti,“ hovorí Zoran. Podľa neho len reagoval „na tritisíc mŕtvych Srbov, ktorých v rokoch predtým zabila armáda bosnianskeho veliteľa Nasera Oriča“.

Oficiálne sa uznáva, že zahynulo tisíc Srbov, Oriča medzinárodný súd v Haagu oslobodil.

Vojna výrazne zasiahla do životov oboch mužov. Zoranova rodina musela utiecť po vojne z Kosova. V jeho srbskej dedine Tučep, kde v roku 1991 býval iba jeden Albánec, žije v súčasnosti pár posledných srbských rodín. Väčšina Srbov po vojne ušla alebo musela utiecť. „Zostali iba starí ľudia, v podstate zomrieť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Milan pochádza z Chorvátska, z dediny v oblasti Plitvických jazier. Z domu ho vyhnali chorvátski vojaci v auguste 1995, keď sa armáda chorvátskeho generála Anteho Gotovinu prehnala srbskou krajinou. Zabili pri tom tristo Srbov, státisíce ľudí museli ujsť.

Ani Milan sa už veľmi k vojnovým útrapám nechce vracať. Skôr ho zaujíma, kde v súčasnosti trénuje Anton Ondruš, slovenský futbalista, ktorý práve v Belehrade vybojoval ako kapitán s československou reprezentáciou titul majstra Európy.

srb6.jpg

Djokovičovo Srbsko?

Vyrovnať sa s minulosťou nie je iba problém Srbov. „Má ho každá krajina, ktorú zasiahla vojna. Ľudia sa radšej vidia ako obete, než ako útočníci,“ hovorí Sonja Lichtová.

V Chorvátsku stále visia v uliciach plagáty generála Anteho Gotovinu. Keď ho v apríli v Haagu odsúdili na 24 rokov, protestovali proti rozhodnutiu desiatky tisícov Chorvátov. Hovorili, že tým súd odsúdil legitimitu chorvátskej vojny za nezávislosť a v podstate celý štát. Haag však iba povedal, že cielené vyhnanie stotisícov ľudí je zločin.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký odpor bolo cítiť v Kosove, keď Švajčiar Dick Marty koncom minulého roka vydal správu o obchodovaní s ľudskými orgánmi zo strany kosovských Albáncov cez a po vojne. Ako keby obvinenia jednotlivcov boli útokom proti celému národu.

Tija Memiševičová vidí najväčší problém v tom, že niektorí politici stále využívajú vojnové zločiny na manipuláciu s ľuďmi, aby prekryli, že nevedia pohnúť problémami v krajine. Vedenie Srbskej republiky v Bosne už roky popiera vraždy v Srebrenici. Odsúdenie Gotovinu za neprijateľné označila aj chorvátska premiérka Jadranka Kosorová. Jediného generála, ktorého súd v Haagu oslobodil, vítala po návrate osobne na letisku s červeným kobercom.

Krajiny tak stále majú čo robiť, aby si mohli povedať, že vojny sú definitívne za nimi. Bruno Vekarič, zástupca srbského prokurátora povedal, že chce, aby svet poznal Srbsko vďaka tenisovej hviezde Novakovi Djokovičovi a nie Ratkovi Mladičovi. Len jeho zatknutie, vynútené Európskou úniou po šestnástich rokoch, stačiť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

„Je hlúposť iba zabudnúť na minulosť,“ hovorí Tija Memiševičová. „Nemôžeme povedať, že zatknutím Mladiča sa všetko skončilo. Musíme sa kriticky pozrieť na všetko, čo sa udialo počas vojen v 90. rokoch. Až potom môžu krajiny bývalej Juhoslávie čeliť budúcnosti.“

srb4_res.jpg

srb5_res.jpg

srb3.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 462
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 372
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 679
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 985
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 644
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 394
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
Ilustračné foto.

Úrady zakázali školákom nosiť oblečenie, ktorými dávajú najavo náboženskú príslušnosť.


TASR

Sportnet

Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Justin Brazeau, Erik Černák a brankár Andrej Vasilevskij v zápase NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins.

Boston sa už mohol tešiť z postupu do play-off, ale bude si musieť ešte počkať.


TASR
Jannik Sinner na turnaji ATP v Miami 2024.

Obaja favoriti uspeli v dvoch setoch.


TASR
Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu