SANÁ. Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih utrpel ľahké zranenia pri útoku na prezidentský palác v Saná, pri ktorom prišli podľa dostupných informácií o život štyria členovia prezidentskej stráže a ďalší štyria vysokopostavení predstavitelia Jemenu utrpeli zranenia.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestne vládne zdroje.
Nemenovaný predstaviteľ vlády pre AP uviedol, že najmenej dve rakety zasiahli palác, keď sa premiér, podpredseda vlády, šéf parlamentu i poradcovia prezidenta modlili v mešite nachádzajúcej sa vnútri paláca.
Ako podotkol tento zdroj, zranenia utrpel premiér, vicepremiér, predseda parlamentu i jeden člen zboru prezidentových poradcov. Sálih má ľahké zranenia, pričom zranenia podpredsedu vlády a poradcu sú vážne.
Sálih sa chce prihovoriť k národu
Prezident sa napriek utŕženým zraneniam čoskoro prihovorí prejavom k národu, oznámila vláda prostredníctvom jemenských médií.
"Prezident je v poriadku a o hodinu sa prihovorí ľudu," povedal tajomník ministerstva informácií pre agentúru Reuters.
Dnešný útok je prvým, pri ktorom opoziční bojovníci z radov miestnych kmeňov zasiahli prezidentský palác.
Vzbúrenci už vyše dvoch týždňov zvádzajú boj s vládnymi jednotkami v metropole Saná a žiadajú o odstúpenie dlhoročného prezidenta Sáliha.
Boje v Saná sa zintenzívnili po tom, čo za uplynulých desať dní demonštrácií proti Sálihovi prišlo o život najmenej 155 ľudí.
Prípadná občianska vojna môže ohroziť ropu
Hrozba vypuknutia občianskej vojny v Jemene, ktorá sa po útoku na prezidentský palác stáva čoraz reálnejšou, prináša zo sebou obavy o bezpečnosť medzinárodných dodávok ropy cez obchodnú námornú cestu Báb al-Mandab - strategickú pre dodávky ropy pre Európu, Áziu a USA.
Námorná cesta Báb al-Mandab, čo v arabčine znamená Brána sĺz, sa nachádza medzi Jemenom, Džibutskom a Eritreou, ktoré sú spojencami Západu.
Spája Červené more s Adenským zálivom a Arabským morom. Je to strategická úžina medzi Stredozemným morom a Indickým oceánom cez tzv. Africký roh.
Báb al-Mandab, ktorá je široká 18 míľ, bola predmetom námornej blokády Izraela egyptským námorníctvom počas jomkipurskej vojny v roku 1973. Úžinou, ktorá je rozdelená na dva kanály, každý pre jeden smer plavby, môžu prechádzať v jej najužšom úseku naraz len dve lode.
Dodávky ropy z Perzského zálivu a Ázie na Západ musia cez Báb al-Mandab prejsť pred vplávaním do Suezského prieplavu.
Približne 3,2 miliardy barelov ropy prešlo cez túto vodnú cestu v roku 2009 do Európy, Ázie a USA, uviedla vo svojom materiáli o námornej ceste agentúra Reuters.
Cez týždeň v Saná zabili najmenej 50 ľudí
Desaťtisíce Jemenčanov sa v metropole Saná zúčastnili na pohrebnom sprievode s telami 50 ľudí zabitých počas tohtotýždňových zrážok so silami vernými prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi.
Pouličné boje si v hlavnom meste za uplynulých desať dní vyžiadali už najmenej 155 obetí. Znamená to eskaláciu násilia v rámci povstania za ukončenie Sálihovej tri desaťročia trvajúcej vlády, ktoré začalo v januári. Celkovo prišlo o život 370 ľudí, uviedla tlačová agentúra Reuters.
Hlavné boje medzi kmeňovými povstalcami a vládnymi silami v Saná sa prvýkrát rozšírili do južnej časti mesta. Konflikt doviedol krajinu na pokraj občianskej vojny.
Explózie sa ozývali aj v juhojemenskom meste Taíz. Dvaja ľudia v ňom prišli o život a 20 utrpelo zranenia, keď bezpečnostné sily spustili na protestujúcich streľbu.
"Mnoho zranených je obkľúčených v mešite a bezpečnostné jednotky bránia lekárom, aby im pomohli," uviedol pre tlačovú agentúru DPA miestny aktivista. Polícia a armáda podľa neho mesto obkľúčila a bráni ľuďom, aby doň prišli alebo z neho odišli.