VALENCIA, MADRID, BERLÍN, HAMBURG. Španielski pestovatelia vysypali pred konzulátom Nemecka vo Valencii asi 300 kilogramov zeleniny a ovocia na znak protestu voči krízovému manažmentu nemeckej strany v súvislosti s črevnou bakteriálnou nákazou.
Na protestnej akcii sa zúčastnilo približne 50 farmárov, ktorí na ulici zanechali uhorky, paradajky, zemiaky, papriku, marhule a slivky.
Zväzové organizácie španielskych pestovateľov vyčíslili škody, spôsobené neopodstatneným označením tamojších uhoriek za zdroj nákazy, na 200 miliónov eur týždenne.
Nemecká strana najskôr informovala, že baktérie spôsobujúce nákazu sa našli na šalátových uhorkách zo Španielska, neskôr však túto informáciu korigovala v tom duchu, že ide o kmeň baktérií, ktorý nie je identický s tým, ktorý vyvolal rýchlo sa šíriacu nákazu.
Španieli chcú milióny odškodného
Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero podrobil už skôr ostrej kritike postup nemeckých úradov i Európskej komisie. Súčasne potvrdil, že jeho krajina bude požadovať miliónové odškodné za škody, ktoré vznikli tamojším farmárom.
Podľa Zapatera sa nemecké úrady dopustili zjavnej chyby, keď španielske šalátové uhorky dali do súvislosti s črevnou nákazou a Európska komisia reagovala priveľmi pomaly, a nie dostatočne energicky proti zákazu dovozu španielskych agrárnych produktov v niektorých členských štátoch únie.
Žaloby na Nemecko s cieľom dosiahnuť odškodnenie sa chystajú podať aj dva poľnohospodárske subjekty z južného Španielska, ktoré sa venujú pestovaniu uhoriek.
V Hamburgu pribudla ďalšia obeť
Tretiu obeť v Hamburgu a celkove sedemnástu na území Nemecka si nebezpečné črevné ochorenie bakteriálneho pôvodu vyžiadalo v noci nadnes v tomto severonemeckom prístavnom meste. Stala sa ňou 81-ročná dôchodkyňa.
Na miestnej klinike - podobne ako v nemocničných zariadeniach vo väčšine severonemeckých miest - niet najmenšieho dôvodu na optimizmus, napísala agentúra DPA.
Personál sa tam totiž stará o stovky pacientov, z ktorých má značná časť komplikácie v podobe hemolyticko-uremického syndrómu (HUS) alebo neurologických problémov, vrátane straty orientácie či neschopnosti sa vyjadrovať.
Možnou 18. obeťou nákazy v Nemecku a vôbec prvou v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko môže byť 55-ročná žena, ktorá na následky HUS zomrela v stredu večer na Univerzitnej klinike v Heidelbergu. Na potvrdenie infekcie EHEC v tomto prípade sa však ešte čaká.
Celkový počet potvrdených a podozrivých prípadov nákazy, ktorej zdroj zostáva naďalej neznámy, sa v Nemecku pohybuje okolo hranice 2000 prípadov.
Rusi kontrolujú Nemcov
Rusko v súvislosti s nebezpečnou črevnou nákazou sprísnilo kontroly na štátnych hraniciach a skúma cestujúcich z Únie, osobitne z Nemecka, či nemajú podozrivé symptómy. Informovala o tom agentúra DPA.
Od 28. mája prešlo kontrolami na hraničných priechodoch a letiskách Ruskej federácie okolo 46 000 ľudí, informovali v Moskve ruské úrady pre ochranu spotrebiteľov. Súčasne poznamenali, že až doteraz pri kontrolách nezaznamenali ani jediný podozrivý prípad.
Spôsob testovania zdravotného stavu cestujúcich ruská strana nešpecifikovala.
Rusko z rovnakých dôvodov zakázalo dovoz čerstvej zeleniny zo všetkých členských štátov EÚ. Príslušné miesta súčasne oznámili, že zeleninu, ktorá sa už medzičasom dostala do obchodnej siete, čaká stiahnutie z pultov.
Európska únia označila tento postup ruskej strany za neprimeraný.
Poľsko preveruje dva prípady
Na dvoch sa zvýšil počet pacientov hospitalizovaných zrejme s nebezpečnou črevnou nákazou v nemocnici v severopoľskom Štetíne.
Prvou infikovanou je 29-ročná žena poľského pôvodu, ktorá žije trvalo v Nemecku a do Poľska pricestovala pred niekoľkými dňami už so symptómami ochorenia bakteriálneho pôvodu.
Pacientku sužujú aj ťažkosti vyvolávané obávaným hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), vrátane zlyhávania obličiek. Jej zdravotný stav označujú ošetrujúci lekári za stabilizovaný.
Druhým pacientom je poľský občan, ktorý sa len nedávno vrátil z návštevy Nemecka, podľa iných zdrojov z mesta Postupim, kde žije dlhodobo.
V jeho prípade sa ešte čaká na výsledky laboratórnych testov, ktoré potvrdia alebo vyvrátia podozrenie o prítomnosti nebezpečných baktérií v jeho organizme. Zdravotný stav hospitalizovaného muža označujú ošetrujúci lekári za dobrý.
Informácie o dvoch spomínaných prípadoch zverejnila v Zabrze poľská ministerka zdravotníctva Ewa Kopaczová.
Dva prípady zaznamenalo aj Rakúsko
Dva prípady potvrdili rakúske zdravotnícke orgány v spolkovej krajine Tirolsko.
Len v jednom z nich však ide o nebezpečný kmeň, ktorý spôsobuje súčasnú sériu vážnych ochorení predovšetkým v Nemecku, ale aj za jeho hranicami.
Výsledky vyšetrení potvrdili prítomnosť tejto agresívnej baktérie v tele Nemky, ktorá bola na východe Tirolska na dovolenke. Iba krátko pred cestou do Rakúska sa pohybovala na severe Nemecka.
Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA s odvolaním sa na mikrobiológa a imunológa innsbruckej univerzity Reinharda Würznera.
Druhým pacientom s baktériou EHEC je chlapec z regiónu Unterland, u ktorého prítomnosť jej bežnejšie sa vyskytujúceho kmeňa v organizme zistili náhodne.
Podľa Würznera je základným predpokladom pre prevenciu ochorenia dodržiavanie hygienických predpisov a časté umývanie rúk.
Odborník z Innsbrucku podľa informácií verejnoprávnej ORF predpokladá, že nebezpečné baktérie sa prenášajú potravinami, ktoré predtým postriekali znečistenou vodou a chladili ľadom.
V Anglicku sedem podozrivých
O siedmich prípadoch črevnej nákazy informovala britská Agentúra pre ochranu zdravia (HPA). Podľa jej správy všetky známe prípady zaznamenali v Anglicku.
Je pravdepodobné, že výskyt týchto ochorení súvisí s nákazou v Nemecku.
Traja spomedzi pacientov sú síce občanmi Británie, avšak všetci iba nedávno navštívili spolkovú republiku. Zvyšní štyria chorí sú nemeckými občanmi, vyplýva zo zverejnených informácií HPA.
U trojice pacientov sa prejavili už symptómy hemolyticko-uremického syndrómu, pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k anémii v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.
V Česku sa podozrenia nepotvrdili
PRAHA. Tento týždeň v Česku hygienici preverovali podozrenie na desať prípadov črevnej nákazy obávanými baktériami E.coli.
Okrem jedného potvrdeného prípadu Američanky, ktorá s nákazou pricestovala do Česka zo severu Nemecka, v ďalších piatich prípadoch vyšetrenia obavy hygienikov vyvrátili.
Na výsledky vyšetrenia štyroch pacientov so zažívacími ťažkosťami sa ešte čaká, informovalo české Národné referenčné laboratórium.
Napriek tomu, že črevná nákaza baktériami E.coli - ktorá môže ohroziť funkciu ľadvín a v krajných prípadoch spôsobiť aj smrť pacienta - sa doteraz neobjavila u žiadneho Čecha, obavy z nákazy zmenili nákupné zvyklosti ľudí.
Obchodné reťazce sprvu úplne vyradili z predaja uhorky a ďalšiu zeleninu zo Španielska. Celkový odbyt zeleniny sa znížil o desiatky percent.