Podľa exministra obrany Slovensko nebude schopné obnoviť nadzvukové letectvo.
BRATISLAVA. Ak sa Slovensko vzdá nadzvukového letectva, už ho nikdy nebude schopné opäť obnoviť. Uviedol to dnes počas konferencie Strategického hodnotenia obrany exminister obrany Jaroslav Baška (Smer), ktorý si myslí, že Slovensko nemá dôvod sa tejto zložky ozbrojených síl (OS) vzdávať.
V súvislosti s tým pripomenul, že v priebehu posledných rokov vlády SR investovali do modernizácie stíhačiek MiG-29 viac ako 76 miliónov eur (2,3 miliardy Sk). "Teraz na najbližších päť, možno 10 rokov máme o toto nadzvukové letectvo postarané," zdôraznil.
Napriek tomu Baška zrušenie nadzvukového letectva do budúcnosti úplne vylúčiť nevedel. Poukázal na to, že toto rozhodnutie musí vyplývať z výhodnosti ponuky na zabezpečenie našej vzdušnej obrany inou krajinou. "Ak príde lacnejšia alternatíva, v podobe možno nejakého outsourcingu, ako sa tu hovorí, čiže by to zabezpečila nejaká iná krajina, tak treba povedať, za koľko," uviedol.
Osobne si však exminister myslí, že riešením je pokračovanie modernizácie letectva. "Jednak zmodernizovať tie vrtuľníky, ktoré sme my začali a táto vláda v tom nepokračovala a nakúpiť nové taktické dopravné lietadlá," povedal.
Dnešné vyhlásenie ministra obrany SR Ľubomíra Galka (SaS) o zlom finančnom stave rezortu sa dalo podľa Bašku predpovedať. Poukázal na to, že už vo svojich reakciách na programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) upozorňoval ministra na to, že rozpočet rezortu nebude vyšší, ako bol za vlády Roberta Fica (Smer).
"Ja neviem, či to bude 4000 vojakov alebo 1000 vojakov, ale treba sa pozrieť do vnútra rezortu a preveriť všetky tie možnosti, ktoré vyplývajú zo súčasných štruktúr a ako by mali tie štruktúry vyzerať v budúcnosti," reagoval na informácie o možnom prepúšťaní.
Minister Galko dnes avizoval, že v prípade, ak by sa naplnili predpoklady a rozpočet rezortu obrany by sa v budúcom roku zmenšil o ďalších 5 percent, tak by hrozilo prepúšťanie vojakov, ako aj zrušenie nadzvukového letectva.