VATIKÁN, BRATISLAVA. Takmer rok trvalo, kým taliansky súd uvoľnil 23 miliónov eur, ktoré zablokoval Vatikánskej banke pre podozrenie z prania špinavých peňazí.
Dnes súd v Ríme rozhodol, že peniaze uvoľní. Zdôvodnil to tým, ako rýchlo Vatikán založil nový orgán finančnej kontroly, ktorý má overovať podozrenia z prania špinavých peňazí. Informovali o tom medzinárodné agentúry.
Vatikán rozhodnutie súdu privítal. "Potvrdzuje to vážny záväzok Svätej stolice dodržiavať medzinárodné štandardy pri boji proti nelegálnym finančným aktivitám," povedal hovorca Vatikánu Federico Lombardi v rozhovore pre vatikánsky rozhlas.
Pre podozrivé transakcie 20 miliónov eur nemeckej pobočke banky J.P. Morgan a tri milióny eur talianskej banke Banca del Fucino v roku 2009 taliansky súd vlani v septembri zablokoval peniaze centrálnej finančnej inštitúcie katolíckej cirkvi.
Vatikán trval celý čas na svojej nevine, no peniaze mu aj tak niekoľkokrát súdy odmietli uvoľniť.
Nový orgán založil vlani v decembri pápež Benedikt XVI. Podľa nových pravidiel, ktoré platia od 1. apríla hrozí za pranie špinavých peňazí v Svätej stolici 12 rokov vo väzení a za financovanie terorizmu 15 rokov.
Vatikánska banka (oficiálne Inštitút pre náboženské diela) bola založená v roku 1942 a spravuje peniaze Vatikánu a náboženských inštitúcií (charít, rádov) vo svete. Hodnota majetku banky sa podľa magazínu Time odhaduje na päť miliárd dolárov.