Bývalý veliteľ bosnianskosrbskej armády opustil Srbsko. Krajina ho v utorok vydala medzinárodnému súdu do Holandska, kde ho budú súdiť za genocídu v Srebrenici.
Agentúrne spravodajstvo sme o 18:39 nahradili autorským článkom denníka SME.
BELEHRAD, BRATISLAVA. Do Haagu ho poslali ešte rýchlejšie ako pred troma rokmi Radovana Karadžiča. Len šesť dní po tom, čo po 16 rokoch Srbi našli a zadržali generála Ratka Mladiča, ho vydali medzinárodnej spravodlivosti. V holandskom Haagu ho budú súdiť za genocídu v Srebrenici či za ostreľovanie Sarajeva počas vojny v Bosne.
O jeho vydaní rozhodol srbský súd veľmi rýchlo. V utorok dopoludnia dostal poštou Mladičovo odvolanie. Rýchlo ho zamietol a už o pár hodín viezla policajná kolóna generála na belehradské letisko.
Lietadlo do Holandska vzlietlo o 17:20. Mladiča po prílete priviezli do väzenia haagskeho tribunálu OSN.
Konvoj policajných vozidiel s blikajúcimi majákmi sprevádzaný vrtuľníkom do komplexu zadržiavacieho strediska dorazil neskoro večer.
Tribunál má zadržiavanie Mladiča oficiálne potvrdiť po overení identity a krátkej lekárskej prehliadke.
Dosť zdravý na proces
Súd znova neuznal tvrdenie obhajoby, že 69-ročný generál, ktorý údajne utrpel na úteku tri infarkty a takmer nehýbe pravou rukou, je príliš chorý na to, aby čelil procesu. Jeho právnik dokonca tvrdil, že sa nedožije jeho začiatku v Holandsku a jeho stav sa zhoršuje.
Srbské úrady však tvrdia, že reči o zlom zdravotnom stave boli iba taktikou obhajoby. „Mladič nie je nespôsobilý na súd, jeho zdravotný stav si nevyžaduje hospitalizáciu,“ povedal v televízii B92 Bruno Vekarič, zástupca prokurátora pre vojnové zločiny. Podľa neho Mladič pri vyšetrovaniach normálne komunikoval a triezvo uvažoval.
Mladič sa v utorok rozlúčil so svojou ženou, sestrou aj švagrinou. Podľa právnika pri rozlúčke plakal. Navštíviť ho podľa srbských médií prišiel aj neznámy muž s kufríkom. Keď sa ho pýtali, čo je v ňom, povedal: „Všetko, čo potrebuje človek, ktorý je vo väzení.“
Prišiel k hrobu dcéry
Ešte dopoludnia splnil súd Mladičovi jeho posledné želanie v Srbsku. Dovolili mu navštíviť hrob svojej dcéry. Na cintoríne v Belehrade strávil desať minút.
Mladičova jediná dcéra Ana spáchala v roku 1994 samovraždu. Zastrelila sa otcovou pištoľou, ktorú dostal ešte na akadémii. Mladiča jej smrť veľmi zasiahla, sám doteraz verí, že ju zavraždili jeho nepriatelia.
Proces, ktorý ho čaká v Haagu, bude podobne ako u Karadžiča trvať roky. Mladič čelí celkovo 15 obvineniam. Vzhľadom na jeho vek, zdravie aj možnosť, že ho nakoniec odsúdia, sa neočakáva, že by sa ešte niekedy vrátil do Srbska.
Chlapec zo srebrenického videa zaspomínal na stretnutie s Mladičom
PROHIČI. Tie zábery pobúrili celý svet. Bosnianskosrbský generál Ratko Mladič s úškrnom na tvári v júli 1995 hladká moslimského chlapca po vlasoch a ubezpečuje, že všetci v Srebrenici budú v poriadku.
Bolo to len pár hodín pred tým, ako riadil vyvraždenie ôsmich tisícok mužov a chlapcov, ktorí v tzv. bezpečnej zóne OSN hľadali útočisko pred besnením bosnianskej vojny.
Chlapec z videa je teraz 24-ročný muž. Jasne si pamätá na slnečný deň, keď mu Mladič dal čokoládu. "Mal som osem. Nevedel som, čo sa deje ani kto je Ratko Mladič," povedal Izudin Alič v exkluzívnom rozhovore agentúre AP.
V roku 1995 bol Alič jedným z tisícok bosnianskych Moslimov, ktorí v Srebrenici hľadali ochranu vojakov OSN. Spolu s inými deťmi išiel na lúku, kde - ako sa dopočul - dôležitý vojak rozdáva čokoládu.
"Išiel som tam a od Ratka Mladiča som si vzal tabuľku čokolády. Spýtal sa ma ako sa volám a ja som povedal Izudin. Nemal som strach. Zaujímal som sa len o čokoládu," zaspomínal. Aličov starý otec mu zakázal ísť von, ale vábenie čokolády bolo silnejšie, tak sa vytratil z továrne, kde sa jeho rodina ukrývala.
Kým si Alič pochutnával, Mladičovi muži v okolitých lesoch naháňali jeho otca Sahzeta, ktorý sa noc predtým spolu s ďalším 15 000 srebrenickými mužmi vydal na únik cez hory a mínové polia. Mladičovi vojaci ich čoskoro dolapili. "Našli ho pred pár rokmi v jednom z hromadných hrobov," povedal Alič.
Zábery Mladiča s Aličom pobúrili svet pre predstieranú blahosklonnosť a hroznú realitu blížiacej sa masakry - najhoršieho zabíjania v Európe od skončenia druhej svetovej vojny.
Na videu sa Mladič Aliča pýta na jeho vek. Alič povedal, že má 12 rokov, aby vyzeral starší - neuvedomujúc si riziko. Najmladšia obeť srebrenickej masakry mala len 14 rokov.
Aličova rodina sa pár rokov po vojne usadila v obci Prohiči neďaleko Srebrenice. Alič sa živí ako stavebný robotník a predavač sendvičov v stánku s rýchlym občerstvením.
Často navštevuje hrob otca na cintoríne, kde sú pochované tisícky Mladičových obetí z masových hrobov. Zatknutie Mladiča Aličovi prinieslo určitú útechu. "Bol som šťastný," povedal. "Mal by dostať najvyšší možný trest. Zabil môjho otca, strýka a toľko našich ľudí."
TASR