SME

Španielske uhorky za nákazu nemôžu, baktéria sa ďalej šíri

Nové testy v Nemecku ukázali, že smrteľnú črevnú infekciu nespôsobujú uhorky zo Španielska. Obetí pribúda.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BERLÍN, BRATISLAVA. Pred niekoľkými dňami spôsobilo vyhlásenie expertov z Hamburgu paniku medzi ľuďmi i obchodníkmi so zeleninou. Najhoršiu črevnú infekciu v Nemecku a jednu z najhorších svojho druhu v Európe podľa nich spôsobila baktéria E.coli v španielskych uhorkách.

Reakcia bola okamžitá. V Nemecku i okolitých krajinách prestali ľudia kupovať nielen uhorky, ale zeleninu vôbec. Za jediný týždeň prišli španielski farmári o 200 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to iný variant

Nové testy teraz potvrdili, že zdrojom nákazy nie sú španielske uhorky. Baktériu E.coli v nich našli, ale nie jej toxický variant, aký mali nakazení. Sú tak na začiatku vyšetrovania choroby, ktorá za taký krátky čas zabila 16 ľudí a nakazila viac ako 1400 v niekoľkých európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú obeť mimo nemeckého územia má odvčera Švédsko. Nakazených majú Švédi, Dáni, Švajčiari, Francúzi, Holanďania a Briti. Prvé nepotvrdené prípady hlásia Česi a Španieli. Sú to všetko ľudia, ktorí pred ochorením navštívili Nemecko. Chorobu sprevádzajú krvavé hnačky.

Diplomatické napätie

Smrteľná nákaza zhoršila vzťahy Madridu s krajinami, ktoré zastavili dodávky zeleniny, hoci Španieli od začiatku tvrdili, že ich uhorky nie sú pôvodcom ochorenia.

Španielska ministerka poľnohospodárstva Rosa Aguilarová na včerajšom stretnutí európskych ministrov v maďarskom Debrecíne žiadala odškodnenie pre poľnohospodárov. Export zeleniny je dôležitý príjem španielskej ekonomiky.

Načítavam video...

Španieli požadujú obnovenie obchodovania

Podľa jej slov bolo však napriek tomu správne zverejniť informáciu o prítomnosti baktérií na uhorkách už skôr. Bolo by nezodpovedné neinformovať o dôvodnom podozrení, dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Popri pokračujúcom pátraní po zdroji nákazy sa bude venovať teraz pozornosť aj príčine kontaminácie dvoch spomínaných uhoriek, pretože baktérie EHEC predstavujú bez ohľadu na sérotyp vždy zdravotné riziko.

Výsledky skúmania dvoch ďalších vzoriek ešte nie sú známe. V Hamburgu zostáva naďalej v platnosti varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a listových šalátov v surovom stave.

Španielsko požaduje po zverejnení najnovších výsledkov laboratórnych testov v Hamburgu, ktoré vlastne vylúčili španielske šalátové uhorky ako zdroj predmetnej bakteriálnej nákazy, neodkladné obnovenie obchodovania so zeleninou španielskej proveniencie.

Nemci hraničné kontroly obnoviť nechcú

Podľa slov nemeckého štátneho tajomníka ministerstva pre výživu, pôdohospodárstvo a ochranu spotrebiteľov Roberta Kloossa sa prípady ochorenia začali množiť v spolkovej republike až v polovici mája, vtedy sa začalo so skúmaním pôvodcu infekcie. Toto oneskorenie zapríčinila inkubačná doba tohto ochorenia, ktorá sa pohybuje od troch až do desiatich dní.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne povedal, že nemecké úrady konali transparentne a správu o situácii v krajine rýchlo doručili do Bruselu.

Podľa slov Roberta Josefa Kloosa nebude v tejto súvislosti potrebné dočasne obnoviť kontroly na nemeckých štátnych hraniciach, ani zaviesť obmedzujúce opatrenia v sfére obchodu.

Nakazená je aj Američanka v Prahe

Testy v českom Národnom referenčnom laboratóriu potvrdili podozrenie, že Američanka, ktorá pricestovala do Česka z Nemecka a kvôli krvácavej hnačke ju v Prahe hospitalizovali, má životu nebezpečnú črevnú nákazu E.coli.

Stav cudzinky hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice Bulovka v Prahe je však dobrý a ženu dokonca už čoskoro prepustia.

Potvrdila to primárka kliniky Hana Roháčová. Potvrdenie infekcie u pacientky neznamená (potrebu prijímať) žiadne špeciálne opatrenia, povedala pre server idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Podozrenie na nebezpečnú črevnú nákazu bolo v Česku aj u ďalších dvoch pacientov, ale testy ho vyvrátili.

V jednom prípade išlo o Čecha, ktorý mal zažívacie ťažkosti po krátkodobom pracovnom pobyte v Belgicku a Nemecku. Tento muž z juhu Moravy sa už uzdravil. Ďalší je pacient s hnačkou, ktorý je hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové. Aj u neho testy vyvrátili podozrenie na nákazu baktériami E.coli.

Nákaza EHEC sa šíri po Európe

Európska komisia potvrdila dnes v Bruseli ďalšie rozšírenie nákazy spôsobovanej agresívnymi enterohemoragickými baktériami EHEC v Európe. Aj u novoregistrovaných pacientov ide však o osoby, ktoré buď v nedávnej minulosti navštívili Nemecko alebo patria medzi Nemcov žijúcich v zahraničí.

Podľa dnešných informácií EK je vo Švédsku registrovaných doteraz 30 potvrdených a šesť podozrivých prípadov nákazy. U trinástich pacientov komplikuje zdravotný stav hemolyticko-uremický syndróm (HUS), pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k anémii v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.

SkryťVypnúť reklamu

Dánsko hlási 13 ochorení, šesť z nich s HUS.

V Holandsku registrujú sedem podozrivých prípadov, vo Francúzsku šesť pacientov s touto diagnózou, vo Švajčiarsku vedia doteraz o jednom prípade a vo Veľkej Británii o troch. Dvoch chorých Nemcov liečia aj v Rakúsku. Najnovšie preverujú možnosť infikovania aj české úrady v prípade dvoch osôb, americkej turistky a Čecha, ktorí boli tiež v Nemecku.

tasr

Odporúčanie pre spotrebiteľov

Dôkladné umývanie a šúpanie zeleniny sú prvými krokmi, ako predísť nákaze nebezpečnou baktériou E. coli (EHEC). Upozorňuje na to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Mali by sme sa vystríhať krížovej kontaminácii, a to najmä pri používaní nožov, tanierov či kuchynského náradia.

Pri dotyku rúk so zeleninou počas jej čistenia je riziko ďalšieho šírenia mikroorganizmu v kuchyni. Po ošúpaní zeleniny pred jej ďalšou úpravou preto ministerstvo odporúča opláchnuť zeleninu, umyť si ruky a až potom zeleninu ďalej spracovávať. Umývať ruky si treba aj po každom použití toalety, výmene plienok a pred prípravou a požívaním jedla.

Počas cesty do Nemecka v tomto období ministerstvo neodporúča konzumovať surovú zeleninu a zeleninové šaláty. Po návrate z cesty v Nemecku alebo inej z dotknutých krajín či príznakov ochorenia by mali ľudia okamžite vyhľadať lekársku pomoc a informovať o predchádzajúcom pobyte v cudzine.

Shiga toxín produkujúca Escherichia coli je typ enterohemoragickej E. coli (EHEC) baktérie, ktorá môže spôsobiť mierne črevné ochorenie až ťažké ochorenie, spojené s komplikáciou poškodenia obličiek.

Typickými príznakmi sú kŕče v bruchu, vodnaté, často i krvavé hnačky, niekedy aj zvracanie a mierna horúčka. Najčastejšie choroba prebieha miernym spôsobom a trvá jeden až tri dni.

Avšak približne v 10 percentách prípadov sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie. Inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí od jedného do ôsmich dní, najčastejšie je to od troch do piatich dní.

Prípady a ohniská vzniku nákazy EHEC boli spájané s konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mäsa, surového mlieka, nepasterizovaného jablkového džúsu, kontaminovanej vody, čerstvej listovej zeleniny, klíčkov lucerny a zveriny.

Rizikovým prostredím na prenos z osoby na osobu (fekálno-orálny prenos) sú centrá dennej starostlivosti a domovy dôchodcov.

Nemecko

Trend rastu počtu nových prípadov trvá na Slovensku siedmy týždeň.

Právu na informácie bráni prevažujúci verejný záujem.


TASR
Ilustračné foto.

Nemci čoraz viac využívajú platby kartou alebo mobilmi.


TASR 3
William Li, zakladateľ a riaditeľ čínskej automobilky Nio.

Automobilka v Európe vkladá nádeje do malého vozidla Nio Firefly.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 259
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 443
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 564
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu