DŽUBA. Zástupcovia severného a južného Sudánu sa dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny na svojej hranici, na ktorú budú spoločne dohliadať. Oznámila to dnes Africká únia (AÚ).
Dohodu dosiahli na stretnutí v etiópskej Addis Abebe.
Južný Sudán sa po nedávnom referende o nezávislosti stane za necelých šesť týždňov samostatnou krajinou, so severnou častou Sudánu však stále nemá vyriešené otázky ako je vytýčenie spoločnej hranice či rozdelenie príjmov z ropných polí.
Jednotky Chartúmu obsadili 21. mája sporný región Abyei, čo vyhnalo z domovov desaťtisíce ľudí a vyvolalo obavy z opätovnej občianskej vojny.
Severo- a juhoosudánski predstavitelia sa dohodli, že vytvoria spoločnú komisiu, zloženú z ministrov obrany, náčelníkov armádnych štábov, šéfov spravodajských služieb, policajných a ďalších predstaviteľov, uviedla AÚ.
"Dohoda... vytvára Spoločnú hraničnú zónu medzi severným a južným Sudánom, ktorá bude demilitarizovaná a spoločne monitorovaná a hliadkovaná," dodáva oznámenie.
Predstaviteľ AÚ informoval, že demilitarizovaná zóna na 2100-kilometrovej hranici sa bude rozprestierať do vzdialenosti desiatich kilometrov severne a južne od provizórnej hranice z roku 1956, vytýčenej pri získaní nezávislosti Sudánu od Británie. Severný a južný Sudán neskôr viedli viac než dve desaťročia občiansku vojnu, ktorá si vyžiadala dva milióny obetí na životoch.