BELEHRAD, BRATISLAVA. Keď 28. júna 2001, na Vidovdan, poslali Srbi bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu, mohli bez problémov zadržať aj generála Ratka Mladiča.
„V ten deň sme ho mohli chytiť. Vedeli sme, kto ho stráži, aká je ich sila, kto sú tí ľudia,“ povedal pre chorvátske noviny Jutarnji List Zoran Mijatovič, vtedy druhý muž srbskej tajnej služby. Chýbala však politická vôľa – zadržaniu podľa neho bránili spory vo vláde.
Liečili ho v kláštore
Bosnianskosrbskému generálovi tak Srbi dožičili ďalších desať rokov na slobode. Po zadržaní minulý týždeň v dedine Lazarevo sa včera jeho právnik odvolal proti jeho vydaniu do Haagu, kde ho majú súdiť za genocídu.
Srbskí vyšetrovatelia a médiá začínajú objasňovať, kde sa celý čas schovával. Hoci naňho za vojnové zločiny vypísali zatykač už v roku 1995, skrývať sa musel až po páde Miloševiča.
Kde sa skrýval
Do roku 2002: voľne žil vo svojom belehradskom dome.
2002: prebýval v troch vojenských objektoch.
2002 – 2005: schovával sa v tajnom byte v Belehrade.
Od roku 2006: skrýval sa na troch miestach. Chytili ho v dedine Lazarevo u bratranca.
Nie však hneď. „Do roku 2002 žil normálne vo svojom dome v Belehrade,“ povedal pre Reuters Aleksandar Mihailovič, sused, ktorého firma tiež postavila Mladičovi dom.
Prijímal návštevy, rád si vypil a zaspieval, až nakoniec jedného dňa pred deviatimi rokmi zmizol.
Na začiatku mal Mladič peniaze aj podporu ľudí z armády. Jedným z tých, ktorí mu pomáhali, boli aj niektorí srbskí duchovní. Podľa denníka Blic sa v októbri 2006 o Mladiča po jeho infarkte starali v ženskom kláštore pri meste Zrenjanin. Mali dokonca pripravenú kryptu, kde by ho v prípade smrti pochovali.
Srbsko je na dobrej ceste, myslí si Peter Morvay.
Preťali prísun peňazí
Tok peňazí však v posledných rokoch vyschol. V roku 2005 Mladičovi prestali vyplácať penziu. Tú by teraz mala jeho rodina podľa zákona dostať späť. Ide o 45tisíc eur. Dôchodok budú dostávať až do jeho smrti, aj keby ho v Haagu odsúdili.
Vyšetrovatelia mu zastavili aj iné príjmy. „Preťali sme komunikáciu s jeho priateľmi a niektorými spoločnosťami – s každým, kto by mu mohol platiť výdavky. Na tom sme robili dva, tri roky,“ povedal pre New York Times Bruno Vekarič, zástupca prokurátora pre vojnové zločiny. Zdroj denníka Blic dodal, že posledné tri roky zostal Mladič aj bez vojakov, ktorí ho strážili.
To zúžilo bývalému veliteľovi bosnianskych Srbov počet úkrytov u jeho známych. U bratranca v Lazareve mal v dome, z ktorého nevychádzal, žiť najmenej posledné mesiace.