BELEHRAD. Tento predpoklad dnes vyslovil predseda srbskej rady pre spoluprácu s haagskym tribunálom Rasim Ljajič.
"O jeho úkrytoch vedelo len veľmi málo ľudí," povedal Ljajič. Podľa agentúry Tanjug zdôraznil, že v súvislosti s Mladičom nedošlo k žiadnemu obchodovaniu - ani na vnútropolitickej scéne ani vo vzťahu k európskej integrácii Srbska. Ako dodal, Srbsko by pravdepodobne získalo kandidatúru na členstvo v EÚ aj bez vydania Mladiča do Haagu.
Podľa Ljajiča Mladič sa ukrýval v troch vojenských zariadeniach pri meste Valjevo, odkiaľ ho v roku 2002 previezli do bytu v Belehrade, kde zostal do decembra 2005. Vo februári 2006 ho previezli do dediny Ljube pri Sremskej Mitrovici.
Mladiča dnes navštívili manželka Bosiljka, syn Darko s manželkou Biljanou a po prvý raz aj vnúčatá - desaťročná Anastasija a päťročný Stefan.
Mladičov právnik Miloš Šaljič dnes súd požiadal o schválenie oprávnenej osoby, ktorá bude vyberať jeho minulé a budúce dôchodky. V prípade schválenia žiadosti by mali Mladičovmu synovi Darkovi jednorazovo vyplatiť v prepočte asi 48.000 eur a následne mesačne takmer tisíceurový dôchodok. O prípadnom uvoľnení Mladičovej penzie rozhodne vyšetrovací sudca. V Srbsku je priemerný plat okolo 350 eur.
Advokát podal odvolanie proti zadržiavaniu Mladiča
Právnik Ratka Mladiča dnes oznámil, že podal odvolanie proti zadržiavaniu bývalého bosnianskosrbského generála. Odvolanie minimálne o deň oddiali Mladičovho vydanie haagskemu tribunálu OSN, ktorý ho obžaloval z vojnových zločinov.
Obhajca Miloš Šarič podľa agentúry AP požiadal o dôkladné preskúmanie zdravotného stavu 69-ročného Mladiča. Obžalovaný strávil na úteku 16 rokov a údajne prežil minimálne dve mŕtvice.
Šarič povedal, že odvolanie poslal poštou. Súd teraz musí čakať na doručenie zásielky. Srbský prokurátor pre vojnové zločiny Bruno Vekarič vyhlásil, že Mladič využíva zdržiavaciu taktiku. Mladiča by mali do Haagu vydať najneskôr v piatok.