BELEHRAD. Deň po zatknutí Ratka Mladiča akoby osud generála v centre srbského hlavného mesta Belehrad nikoho nezaujímal. Na rozdiel od miest v srbskej časti Bosny neboli žiadne protesty, plagáty ani heslá na podporu generála na stenách budov.
V nedeľu večer sa už do Belehradu podľa portálu B92 vydalo 200 autobusov a podľa agentúry Reuters sa pred srbským parlamentom zišli tisíce ľudí. Protest ohlásila Srbská radikálna strana, aby tak demonštrovala proti vydaniu generála Mladiča do Haagu. Pred troma rokmi ešte jedna z najsilnejších strán v krajine má po rozkole podľa posledných prieskumov podporu 4,6 percenta.
Väčšina proti vydaniu Protestovať šiel aj Alexander, čašník z kaviarne neďaleko hlavného bulváru. Vojna osobne jeho rodinu nezasiahla, on mal vtedy pätnásť rokov. „Ratko Mladič je náš hrdina, bojoval za srbský národ,“ vysvetľuje, prečo podporuje stíhaného generála a nesúhlasí s jeho vydaním medzinárodnému súdu.
Ratko Mladič Protesty Srbov
veliteľa bosnianskosrbskej armády v rokoch 1992 - 1995 zatkli minulý štvrtok v obci Lazarevo, asi 80 kilometrov od Belehradu, čaká na vydanie do Haagu, aby sa zodpovedal za masakru v Srebrenici, v niekoľkých mestách tisíce Srbov protestovali proti jeho vydaniu.
Nie je jediný, kto si to myslí. Podľa prieskumov by ho 51 percent opýtaných Srbov do Haagu nevydalo, 34 percent s vydaním súhlasí. Hlavný generál bosnianskosrbskej armády je v Srbsku oveľa populárnejší ako Radovan Karadžič, prezident bosnianskych Srbov.
Polícia, ktorá verejné zhromaždenia po zatknutí Mladiča zakázala, nedeľňajšiu demonštráciu odsúhlasila. Médiá nevedeli vopred odhadnúť počet ľudí, no bezpečnostné sily boli v pohotovosti. Vyše tritisíc policajtov malo zasiahnuť, ak by demonštrácia prerástla do násilností. Aby sa nestalo to isté ako v roku 2008 po vyhlásení nezávislosti Kosova, keď výtržníci podpálili americkú ambasádu. Demonštrantom sa prihovoril sám generál Ratko Mladič, ktorý ich cez právnika vyzval, aby protestovali pokojne.
Mladič sa necíti vinný Dnes by sa mal jeho tím odvolať proti vydaniu do Haagu. Jeho právnici stále tvrdia, že je na tom zdravotne zle a zostáva zmätený. Mladič sa necíti zodpovedný za genocídu v Srebrenici, keď jeho vojská zabili osemtisíc moslimských mužov a chlapcov. „Povedal, že s tým nemal nič spoločné. Jeho rozkazom bolo najskôr evakuovať ženy, deti a potom bojovníkov. Čokoľvek sa stalo za jeho chrbtom, nemá s tým nič spoločné,“ vraví jeho právnik, aj keď dôkazy naznačujú, že Mladič vraždy nariadil.
Analytička Sonja Biserko, predsedníčka Helsinského výboru pre ľudské práva v Belehrade, včera neočakávala masovú demonštráciu. „My sme už toľko protestovali za dvadsať rokov, že ľudia sú z toho unavení. Navyše vedia, že iná alternatíva ako vydanie Mladiča nie je, keď chceme ísť do Európskej únie,“ povedala.