VALLETTA.
Malta je jedinou európskou krajinou, ktorá nepovoľuje rozvody, aj keď manželia môžu požiadať o anuláciu cirkevného manželstva. Dnešné referendum je nezáväzné, no očakáva sa, že parlament bude konať v súlade so stanoviskom voličov.
Poslanec vládnucej stredopravej Nacionalistickej strany Jeffrey Pullicino Orlando ohromil v júli minulého roka vlastnú stranu, keď v parlamente predložil návrh zákona o zavedení konzervatívnej formy rozvodu. Návrh sa zakladá na írskom modeli, pri ktorom páry žiť odlúčene štyri roky pred tým, ako môžu žiadať o rozvedenie.
Maltský premiér Lawrence Gonzi, ktorý je dôrazne proti rozvodom, nemá však priestor na manévrovanie vzhľadom na tesnú väčšinu jedného kresla v parlamente, napokon rozhodol o uskutočnení referenda.
"Potrebujeme jasné vymedzenie hraníc medzi štátom a cirkvou, k čomu v iných krajinách došlo už pred storočiami," vyhlásil Pullicino Orlando pre tlačovú agentúru DPA.
Hlasovanie je vnímané ako skúška vplyvu rímskokatolíckej cirkvi v krajine, v ktorej 72 percent zo 410.000 obyvateľov uvádza, že stále chodí v nedeľu na omšu. Takmer všetky sobáše na Malte sa konajú pred oltárom a hoci sa na ostrove zvýšil počet rozpadnutých manželstiev, spolužití mimo manželského zväzku i nemanželských detí, páry sa v súčasnosti môžu zákonne len odlúčiť a nemajú právo znovu sa vydať alebo oženiť. Na Malte uznávajú len rozvody schválené v zahraničí, konštatovala tlačová agentúra Reuters.
Výsledky referenda budú známe v nedeľu popoludní. Prieskumy nenaznačili prevahu jedného ani druhého tábora, až 40 percent voličov bolo nerozhodnutých. Politické strany svojim stúpencom povedali, aby hlasovali podľa svojho svedomia.
Maltská cirkev nedávno priznala, že musela napomenúť niektorých kňazov, ktorí zašli priďaleko vo varovaniach pred rozvodmi. Najmenej jeden kňaz odmietol udeliť sväté prijímanie žene, o ktorej sa dozvedel, že hodlá hlasovať za povolenie rozvodov.