BELEHRAD. Belehradský súd dnes rozhodol, že bývalého bosnianskosrbského veliteľa Ratka Mladiča možno vydať haagskemu tribunálu OSN.
Súd prišiel k záveru, že zdravotný stav Mladičovi umožňuje čeliť súdnemu procesu, oznámila hovorkyňa súdu pre vojnové zločiny Maja Kovačevičová.
Mladičov obhajca Miloš Šaljič novinárom povedal, že proti rozhodnutiu podajú odvolanie v pondelok.
Rodina Ratka Mladiča je presvedčená, že jeho zlý zdravotný stav neumožňuje jeho vydanie haagskemu na proces pre obvinenia z genocídy.
"Sme si takmer istí, že v takom stave nemôže byť vydaný," povedal Mladičov syn Darko po tom, čo sa rodina s generálom stretla v priestoroch belehradského súdu pre vojnové zločiny.
"Je vo veľmi zlom stave. Jeho pravá ruka je spolovice ochrnutá. Pravá časť jeho tela je čiastočne paralyzovaná," povedal Darko Mladič. "Spoznal nás, vie, že je v súdnej väzbe," dodal.
Rodina žiada starostlivosť ruských lekárov
Mladičovi podľa Darka poskytli určitú lekársku starostlivosť, rodina však žiada jeho prevoz do vojenskej nemocnice. Tiež chce, aby na lekársku starostlivosť dozeral nezávislý tím ruských lekárov. Ruský kardiológ a neurológ už vraj súhlasili, že pricestujú z Moskvy. Ich pôsobenie však musí povoliť súd.
Srbský minister zdravotníctva Zoran Stankovič, bývalý dobrý priateľ Ratka Mladiča, navštívil bývalého bosnianskosrbského generála v jeho väzenskej cele.
Stankovič strávil s bývalým bosnianskosrbským vojenským veliteľom približne hodinu, uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení. Stankovič v minulosti viedol vojenskú nemocnicu v srbskom hlavnom meste Belehrad.
Ministerstvo vo vyhlásení napísalo, že tím väzenských lekárov označil zdravotný stav obvineného Mladiča po lekárskych prehliadkach ako stabilný.
Mladičovi priniesli dnes do väzenskej cely jahody a požiadal tiež o romány ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého a televízor. Ďalej žiadal svoj vojenský dôchodok, ktorý mu zmrazili po vznesení obvinení.
Jedno želanie mu však odmietli splniť: návštevu belehradského hrobu jeho dcéry Any, ktorá v roku 1994 spáchala ako 23-ročná samovraždu otcovou obľúbenou zbraňou. Údajne nedokázala uniesť otcove zločiny.
Informoval o tom predstaviteľ srbskej justície, ktorý si neželal byť menovaný.
Mladiča chce súdiť aj Záhreb
Okrem Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) chce súdiť Ratka Mladiča aj Chorvátsko.
O oficiálnom zatykači na generála, ktorého donedávna označovali za najhľadanejšieho balkánskeho vojnového zločinca, dokonca na svojej oficiálnej internetovej stránke stále informuje aj chorvátske ministerstvo spravodlivosti.
Chorvátske súdy chcú Mladiča postaviť pred spravodlivosť aj za jeho úlohu pri útoku na enklávu Knin zo strany Juhoslovanskej ľudovej armády (JNA), v radoch ktorej Mladič pôsobil. Pripisujú mu tiež kľúčovú úlohu pri bombardovaní pobrežného chorvátskeho mesta Zadar.
Mestský súd v Šibeniku ho spoločne s ďalšími šiestimi ľuďmi ešte v roku 1992 v neprítomnosti odsúdil na 20 rokov väzenia za vojnové zločiny spáchané na obyvateľoch Kijeva a Vrlika a za ostreľovanie mesta Sinj a Šibenik.
Odmenu nevyplatia
Srbskí predstavitelia oznámili, že nikto nedostane odmenu desať miliónov dolárov (vyše sedem miliónov eur) za zatknutie Ratka Mladiča, pretože polícia pri jeho zadržaní nekonala na základe tipu.
Hovorca srbskej vlády Slobodan Homen povedal, že príslušníci bezpečnostných zložiek, ktorí uskutočnili operáciu, "iba robili svoju prácu v súlade s ústavou a zákonmi" a že za dolapenie Mladiča nie je zodpovedná žiadna osoba.