DEAUVILLE. Informovala o tom hovorkyňa ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Nepovedala však, či a ako Rusko na žiadosť reagovalo.
Dnešné stretnutie predstaviteľov krajín G8 vo francúzskom letovisku Deauville odhalilo nezhody s Ruskom o tom, ako postupovať voči vodcovi Líbye Muammarovi Kaddáfímu. Prezident hostiteľského Francúzska Nicolas Sarkozy povedal, že Medvedev vyjadril pochybnosti o úspechu leteckej kampane NATO v Líbyi.
Účastníci summitu sa zaviazali podporiť tzv. arabskú jar a hovorili o možnosti uvalenia ďalších sankcií na Sýriu za jej násilné potláčanie prodemokratického hnutia.
V návrhu uznesenia, ktoré dostali do rúk médiá, prirovnali lídri Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Ruska a USA prebiehajúce demokratické zmeny v severnej Afrike a na Blízkom východe k pádu komunizmu vo východnej Európe v roku 1989.
Ďalej vyjadrili solidárnosť Japonsku po zničujúcom zemetrasení a cunami a zaviazali sa posilniť jadrovú bezpečnosť po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima-I. Nemecká kancelárka Angela Merkelová oznámila, že súhlasili s návrhom Nemecka na "pravidelné a intenzívne záťažové testy všetkých jadrových elektrární".
Sarkozy informoval, že o tom, kto obsadí uvoľnenú funkciu na čele Medzinárodného menového fondu, fórum G8 rozhodovať nebude. Medvedev podľa svojej hovorkyne kritizoval "eurocentrizmus" v MMF a povedal, že trhy rozvíjajúcich sa krajín musia dostať vo fonde väčšie slovo.
Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Naoto Kan sa dohodli na návšteve Kana vo Washingtone začiatkom septembra, informoval Biely dom.
V uliciach letoviska bolo rozmiestnených vyše 12.000 príslušníkov bezpečnostných síl, ktorí garantovali bezpečnosť summitu. V letovisku sa však nekonala ani jedna protestná demonštrácia.
Zdroj: DPA, AP, Reuters