NEW YORK. Aj slovenskí príslušníci mierových zborov pôsobiaci v pozorovateľskej misii na Blízkom východe (UNTSO) a na Cypre v misii UNFICYP môžu 29. mája sláviť Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN.
Napríklad po útoku na priestory OSN v Afganistane, ale aj na iných miestach Zeme. Spomienkové akcie sa v New Yorku i v ďalších úradoch OSN vo svete uskutočnia v piatok 27. mája, keďže 29. máj v tomto roku pripadá na nedeľu.
OSN udelila Medailu Daga Hammarskjölda posmrtne 73 príslušníkom mierových zborov OSN, ktorí zomreli v čase od 1. marca do 31. decembra 2010. Aj 26 ďalších vojakov, ktorí prišli o život pod zástavou OSN v čase od 1. januára do 10. apríla 2011, odmenia In memoriam.
O služby mierových síl OSN je v súčasnosti väčší záujem ako kedykoľvek v minulosti. Takmer 85.000 vojakov, vyše 14.000 dôstojníkov polície, 5700 civilistov a 13.700 ďalších pracovníkov slúži v 15 operáciách prakticky na všetkých kontinentoch. V roku 2011 kladie OSN prostredníctvom práce príslušníkov mierových zborov dôraz na posilňovanie právneho štátu v mnohých krajinách, v ktorých sa do príchodu mierových zborov OSN bojovalo.
Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN schválením rezolúcie A/RES/57/129 z 11. decembra 2002. Vzdalo tým poctu všetkým mužom a ženám, ktorí slúžili a slúžia v operáciách na udržanie mieru. Ocenilo ich vysokú profesionalitu, oddanosť a odvahu. Zároveň je tento sviatok aj príležitosťou, aby si verejnosť spomenula na všetkých, ktorí v mierových misiách zahynuli.
Deň 29. máj je spomienkou na rok 1948, keď OSN rozmiestnila v Palestíne vojakov vo svojej prvej misii na udržanie mieru. V rezolúcii sa zdôrazňuje, že 29. máj sa má sláviť každý rok s cieľom vzdať poctu všetkým mužom a ženám, ktorí pôsobili a pôsobia v mierových silách OSN.
Z aktivít príslušníkov mierových zborov OSN mávajú najväčší úžitok obyčajní ľudia, ktorí zároveň bývajú najzraniteľnejší v ozbrojených konfliktoch. Modré prilby dohliadajú, aby sa utečenci alebo odídenci mohli vrátiť do svojich domovov. Dozerajú i na to, aby členovia bojujúcich strán zložili zbrane a opäť sa začlenili do spoločnosti. Aj na to, aby deti zanechali bojové polia a našli cestu do školy, aby ľudia mohli uplatniť volebné právo v demokratickom hlasovaní, aby sa ľudské práva obyčajných ľudí dostali pod ochranu a mohli ich napĺňať.