SME

Čo hovorí svet na zatknutie Ratka Mladiča

Reakcie svetových politikov na zatknutie medzinárodne hľadaného vojnového zločinca Ratka Mladiča.

Bosnianska moslimka zo Srebrenice Zumra Sahomerovičová (v strede) sleduje televízne správy o zatknutí generála Ratka Mladiča.Bosnianska moslimka zo Srebrenice Zumra Sahomerovičová (v strede) sleduje televízne správy o zatknutí generála Ratka Mladiča. (Zdroj: TASR)

HAAG. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Serge Brammertz dnes povedal, že k zatknutiu bývalého generála Ratka Mladiča v Srbsku malo dôjsť už dávno. Spravodlivosť, na ktorú čakajú obete jeho zverstiev v Bosne, už "dlho mešká". Zatknutie Mladiča ukázalo, že podozriví z vojnových zločinov "sa už nemôžu spoliehať na beztrestnosť".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BORIS TADIČ, srbský prezident: "Verím, že sme dnes ukončili zložité obdobie. Odstránili sme škvrnu zo Srbska a srbského národa," povedal na tlačovej konferencii, na ktorej potvrdil zatknutie Mladiča.

SkryťVypnúť reklamu

ANDERS FOGH RASMUSSEN, generálny tajomník NATO: "Takmer 16 rokov po jeho obvinení z genocídy a ďalších vojnových zločinov jeho zatknutie konečne ponúka šancu na vykonanie spravodlivosti."

CARL BILDT, švédsky minister zahraničných vecí: "Nikdy som nepochyboval o jeho (srbského prezidenta Borisa Tadiča) odhodlanosti a viem, ako tvrdo na tom pracoval."

DAVID CAMERON, britský premiér: "Je obvinený z tých najhroznejších vojnových zločinov, spáchaných v Srebrenici, ale aj v Sarajeve. Dlhá ruka medzinárodného práva má veľmi dobrý dôvod, prečo po ňom tak dlho pátrala."

WILLIAM HAGUE, britský minister zahraničných vecí: "Dnešok by mal byť začiatkom novej kapitoly pre krajiny západného Balkánu."

AMNESTY INTERNATIONAL, medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv: "Trvalo to vyše 15 rokov, ale konečne majú ľudia, ktorí trpeli, nádej, že bude postavený pred súd."

SkryťVypnúť reklamu

rat.jpg

Srbský nacionalista protestuje pred domom Ljubinka Zlatiča, spolužiaka byvalého generála Ratka Mladiča. FOTO: TASR / AP

Predseda ORGANIZÁCIE PRE BEZPEČNOSŤ A SPOLUPRÁCU V EURÓPE (OBSE), litovský minister zahraničných vecí AUDRONIUS AŽUBALIS: "Vítam dnešné zatknutie Ratka Mladiča srbskými orgánmi. Je jedným z posledných dvoch ľudí obvinených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, ktorí doteraz unikali spravodlivosti. Jeho zatknutie je významným krokom k zabezpečeniu, že všetci obvinení z vojnových zločinov budú čeliť spravodlivosti, a dokazuje, že vojnové zločiny nie sú beztrestné."

FRANCO FRATTINI, taliansky minister zahraničných vecí: "Mladič bol symbolom etnických čistiek a brutálneho násilia, ktoré stálo životy veľmi vysoký počet civilistov v jednej z najčernejších kapitol európskych dejín.

SkryťVypnúť reklamu

Toto je pre Srbsko test veľkej demokratickej zrelosti, ktorý ho priblížil k Európe a Európskej únii, proces, ktorý Taliansko silno podporuje a ktorý je teraz potrebné ďalej zrýchliť, bez výhrad."

MICHAEL SPINDELEGGER, rakúsky minister zahraničných vecí: "Srbská vláda ukázala, že berie spoluprácu s haagskym tribunálom pre vojnové zločiny vážne a že chce prispieť k vyšetreniu jedného z najvážnejších vojnových zločinov v Európe od roku 1945."

BORIS ALEKSIČ, hovorca ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany: "Srbskí zradcovia zatkli srbského hrdinu. Toto podlé zatknutie srbského generála je ranou pre naše národné záujmy a štát. Toto je režim klamárov... skorumpovaných a zákerných, režim, v ktorom vládne tajná polícia."

SkryťVypnúť reklamu

Z väzobnej cely haagskeho tribunálu dnes na zatknutie Ratka Mladiča reagoval bývalý vodca bosnianskych Srbov RADOVAN KARADŽIČ. Vyjadril ľútosť nad jeho stratou slobody a vyhlásil, že s ním chce spolupracovať, aby "vyšla najavo pravda" o bosnianskej vojne.

Karadžičove posolstvo zverejnil jeho americký právnik Peter Robinson krátko po návšteve väzobnej väznice v Haagu, kde bude na svoj súdny proces čoskoro čakať aj Mladič.

Robinson povedal, že Karadžič vyjadril ľútosť nad Mladičovou "stratou slobody" a uviedol, že "sa teší na spoluprácu s ním, aby vyšla najavo pravda o tom, čo sa stalo v Bosne".

Mladič bol Karadžičovým hlavným vojnovým vojenským veliteľom. Mladič a Karadžič boli obvinení spoločne v roku 1995 z vojnových zločinov vrátane genocídy.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident BARACK OBAMA zablahoželal dnes srbskej vláde k zatknutiu bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča a povedal, že teraz bude čeliť spravodlivosti.

"Dnes je významný deň pre rodiny mnohých Mladičových obetí, pre Srbsko, pre Bosnu, pre USA i pre medzinárodnú spravodlivosť," uviedol Obama vo vyhlásení. "Aj keď nikdy nebudeme schopní vrátiť nazad tých, ktorí boli zavraždení, Mladič sa teraz bude musieť zodpovedať svojim obetiam i svetu pred súdom."

Francúzsky prezident NICOLAS SARKOZY dnes na summite G8 v Deauville vyhlásil, že EÚ by mala teraz Srbsku jasne naznačiť, že jeho budúcnosť je v únii.

"Nemôžeme žiadať od Srbska, aby robilo ťažké rozhodnutia, s ktorými niekedy nesúhlasia jeho vlastní občania, a súčasne mu hovoriť, že dvere má zatvorené. Nie, nie, osudom Srbska je vstúpiť do EÚ," povedal Sarkozy.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko: Zatknutie Mladiča zvyšuje dôveryhodnosť Srbska pred Haagom

Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV) privítalo informáciu o zatknutí bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) čelí obvineniu zo závažných vojnových zločinov.

"Je to krok, ktorý zvyšuje dôveryhodnosť a kvalitu spolupráce srbských orgánov s haagskym trestným tribunálom v zmysle rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN," vyhlásila slovenská diplomacia. Rezort zahraničia považuje zadržanie Ratka Mladiča za dôkaz jednoznačnej vôle Srbska nielen zavŕšiť spoluprácu s haagskym tribunálom, ale aj presadzovať hodnoty, na ktorých je postavená Európska únia.

Potrestanie páchateľov závažných vojnových zločinov na území bývalej Juhoslávie je podľa MZV politickým, právnym a etickým zadosťučinením pre ich obete, vyrovnávaním sa so zložitou minulosťou a podmienkou na ceste k zmiereniu v regióne západného Balkánu.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zahraničia je presvedčený, že zadržanie Ratka Mladiča a jeho postavenie pred súdny tribunál je tiež dôležitým príspevkom k posilneniu medzinárodnej spravodlivosti a práva s tým, že žiadny zločin nezostane nepotrestaný.

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu