HAAG. Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Serge Brammertz dnes povedal, že k zatknutiu bývalého generála Ratka Mladiča v Srbsku malo dôjsť už dávno. Spravodlivosť, na ktorú čakajú obete jeho zverstiev v Bosne, už "dlho mešká". Zatknutie Mladiča ukázalo, že podozriví z vojnových zločinov "sa už nemôžu spoliehať na beztrestnosť".
BORIS TADIČ, srbský prezident: "Verím, že sme dnes ukončili zložité obdobie. Odstránili sme škvrnu zo Srbska a srbského národa," povedal na tlačovej konferencii, na ktorej potvrdil zatknutie Mladiča.
ANDERS FOGH RASMUSSEN, generálny tajomník NATO: "Takmer 16 rokov po jeho obvinení z genocídy a ďalších vojnových zločinov jeho zatknutie konečne ponúka šancu na vykonanie spravodlivosti."
CARL BILDT, švédsky minister zahraničných vecí: "Nikdy som nepochyboval o jeho (srbského prezidenta Borisa Tadiča) odhodlanosti a viem, ako tvrdo na tom pracoval."
DAVID CAMERON, britský premiér: "Je obvinený z tých najhroznejších vojnových zločinov, spáchaných v Srebrenici, ale aj v Sarajeve. Dlhá ruka medzinárodného práva má veľmi dobrý dôvod, prečo po ňom tak dlho pátrala."
WILLIAM HAGUE, britský minister zahraničných vecí: "Dnešok by mal byť začiatkom novej kapitoly pre krajiny západného Balkánu."
AMNESTY INTERNATIONAL, medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv: "Trvalo to vyše 15 rokov, ale konečne majú ľudia, ktorí trpeli, nádej, že bude postavený pred súd."
Srbský nacionalista protestuje pred domom Ljubinka Zlatiča, spolužiaka byvalého generála Ratka Mladiča. FOTO: TASR / AP
Predseda ORGANIZÁCIE PRE BEZPEČNOSŤ A SPOLUPRÁCU V EURÓPE (OBSE), litovský minister zahraničných vecí AUDRONIUS AŽUBALIS: "Vítam dnešné zatknutie Ratka Mladiča srbskými orgánmi. Je jedným z posledných dvoch ľudí obvinených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, ktorí doteraz unikali spravodlivosti. Jeho zatknutie je významným krokom k zabezpečeniu, že všetci obvinení z vojnových zločinov budú čeliť spravodlivosti, a dokazuje, že vojnové zločiny nie sú beztrestné."
FRANCO FRATTINI, taliansky minister zahraničných vecí: "Mladič bol symbolom etnických čistiek a brutálneho násilia, ktoré stálo životy veľmi vysoký počet civilistov v jednej z najčernejších kapitol európskych dejín.
Toto je pre Srbsko test veľkej demokratickej zrelosti, ktorý ho priblížil k Európe a Európskej únii, proces, ktorý Taliansko silno podporuje a ktorý je teraz potrebné ďalej zrýchliť, bez výhrad."
MICHAEL SPINDELEGGER, rakúsky minister zahraničných vecí: "Srbská vláda ukázala, že berie spoluprácu s haagskym tribunálom pre vojnové zločiny vážne a že chce prispieť k vyšetreniu jedného z najvážnejších vojnových zločinov v Európe od roku 1945."
BORIS ALEKSIČ, hovorca ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany: "Srbskí zradcovia zatkli srbského hrdinu. Toto podlé zatknutie srbského generála je ranou pre naše národné záujmy a štát. Toto je režim klamárov... skorumpovaných a zákerných, režim, v ktorom vládne tajná polícia."
Z väzobnej cely haagskeho tribunálu dnes na zatknutie Ratka Mladiča reagoval bývalý vodca bosnianskych Srbov RADOVAN KARADŽIČ. Vyjadril ľútosť nad jeho stratou slobody a vyhlásil, že s ním chce spolupracovať, aby "vyšla najavo pravda" o bosnianskej vojne.
Karadžičove posolstvo zverejnil jeho americký právnik Peter Robinson krátko po návšteve väzobnej väznice v Haagu, kde bude na svoj súdny proces čoskoro čakať aj Mladič.
Robinson povedal, že Karadžič vyjadril ľútosť nad Mladičovou "stratou slobody" a uviedol, že "sa teší na spoluprácu s ním, aby vyšla najavo pravda o tom, čo sa stalo v Bosne".
Mladič bol Karadžičovým hlavným vojnovým vojenským veliteľom. Mladič a Karadžič boli obvinení spoločne v roku 1995 z vojnových zločinov vrátane genocídy.
Americký prezident BARACK OBAMA zablahoželal dnes srbskej vláde k zatknutiu bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča a povedal, že teraz bude čeliť spravodlivosti.
"Dnes je významný deň pre rodiny mnohých Mladičových obetí, pre Srbsko, pre Bosnu, pre USA i pre medzinárodnú spravodlivosť," uviedol Obama vo vyhlásení. "Aj keď nikdy nebudeme schopní vrátiť nazad tých, ktorí boli zavraždení, Mladič sa teraz bude musieť zodpovedať svojim obetiam i svetu pred súdom."
Francúzsky prezident NICOLAS SARKOZY dnes na summite G8 v Deauville vyhlásil, že EÚ by mala teraz Srbsku jasne naznačiť, že jeho budúcnosť je v únii.
"Nemôžeme žiadať od Srbska, aby robilo ťažké rozhodnutia, s ktorými niekedy nesúhlasia jeho vlastní občania, a súčasne mu hovoriť, že dvere má zatvorené. Nie, nie, osudom Srbska je vstúpiť do EÚ," povedal Sarkozy.
Slovensko: Zatknutie Mladiča zvyšuje dôveryhodnosť Srbska pred Haagom
Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV) privítalo informáciu o zatknutí bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorý pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) čelí obvineniu zo závažných vojnových zločinov.
"Je to krok, ktorý zvyšuje dôveryhodnosť a kvalitu spolupráce srbských orgánov s haagskym trestným tribunálom v zmysle rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN," vyhlásila slovenská diplomacia. Rezort zahraničia považuje zadržanie Ratka Mladiča za dôkaz jednoznačnej vôle Srbska nielen zavŕšiť spoluprácu s haagskym tribunálom, ale aj presadzovať hodnoty, na ktorých je postavená Európska únia.
Potrestanie páchateľov závažných vojnových zločinov na území bývalej Juhoslávie je podľa MZV politickým, právnym a etickým zadosťučinením pre ich obete, vyrovnávaním sa so zložitou minulosťou a podmienkou na ceste k zmiereniu v regióne západného Balkánu.
Rezort zahraničia je presvedčený, že zadržanie Ratka Mladiča a jeho postavenie pred súdny tribunál je tiež dôležitým príspevkom k posilneniu medzinárodnej spravodlivosti a práva s tým, že žiadny zločin nezostane nepotrestaný.
sita