MOSKVA. Ruská diplomacia síce pozerá na rozhodnutie Amnesty International (AI) uznať bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského a jeho spoločníka Platóna Lebedeva za "väzňa svedomia "negatívne, spoluprácu s touto medzinárodnou organizáciou však nepreruší.
Oznámila to rozhlasová stanica Echo Moskvy s odvolaním na splnomocnenca ministerstva zahraničia pre ľudské práva Konštantína Dolgova.
Chodorkovskij a Lebedev boli odsúdení v dvoch procesoch za ekonomické trestné činy, údajné daňové úniky, spreneveru a pranie peňazí, a medzitým pod tlakom štátu zbankrotoval aj ich ropný koncern Jukos.
Sám Chodorkovskij považuje za skutočný dôvod uväznenia pomstu Kremľa za financovanie opozície a vlastné politické ambície, ako aj snahu štátu ovládnuť ropu.
Ešte pred týždňom ho uznať nechceli
Ešte minulý týždeň AI odmietala vyhovieť žiadosti 45 ruských ochrancov ľudských práv a uznať uväzneného miliardára a odporcu Kremľa za väzňa svedomia, aj keď už predtým uznala, že bol odsúdený nespravodlivo.
"Ale existencia politických motívov pri uväznenie tej či onej osoby ešte sama o sebe nepostačuje na to, aby AI mohla takúto osobu uznať za väzňa svedomia, aj keď v bežnom slova zmysle taká osoba pochopiteľne je politickým väzňom, " odôvodnila svoje zamietnutie AI.
Názor však zmenila hneď potom, čo odvolací súd v utorok ponechal v platnosti nové odsúdenie Chodorkovského a Lebedeva a len im trest z decembrového rozsudku skrátil zo 14 na 13 rokov. Z väzenia, v ktorom sa nachádzajú od roku 2003, tak vyjdú až v roku 2016.
"Bez ohľadu na to, či Chodorkovskij a Lebedev boli alebo neboli vinní v prvom prípade, teraz už nemôže byť žiadnych pochýb o skutočnosti, že druhý proces sa odohral s vážnymi chybami a mal politické pozadie. Títo ľudia sa už roky nachádzajú medzi mlynskými kameňmi súdneho systému, ktorý rieši nie právne, ale politické otázky, "vysvetlila riaditeľka AI pre Európu a strednú Áziu Nicola Duckworthová.
Ruskí aktivisti očakávajú kampaň za oslobodenie
"Zdá sa jasné, že ruské súdy prvej a druhej inštancie nie sú schopné - alebo nechcú - zabezpečiť v ich prípadu spravodlivosť, " dodala.
Zmena postoja AI sa pre ruských aktivistov stala príjemným prekvapením. "Som rád, že prevládol zdravý rozum, "povedal šéf Fondu na obranu glasnosti Alexej Simonov, podľa ktorého by bolo podivné neuznať politických väzňov aj za väzňov svedomia. Očakáva tiež, že AI teraz spustí kampaň za ich oslobodenie.
"Je to dôkaz, že svet morálne odsudzuje súdny verdikt," povedala veteránka sovietskeho disentu a šéfka Moskovskej helsinskej skupiny Ljudmila Alexejevová, i keď pripomenula, že AI dala svoj názor najavo až po dlhom váhaní.