Francúzska ministerka financií Lagardeová chce viesť Medzinárodný menový fond.
Agentúrnu správu sme nahradili textom z tlačového vydania SME.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Charizma a vyjednávanie sú jej silné stránky, rozhľad v ekonomike tá slabšia.
Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová včera oznámila, že bude kandidovať na pozíciu riaditeľky Medzinárodného menového fondu. Môže sa tak stať prvou ženou na čele tejto 65ročnej inštitúcie.
Doterajší šéf fondu, tiež Francúz, Dominique StraussKahn sa svojej funkcie vzdal minulý týždeň, keď ho v New Yorku obvinili z pokusu o znásilnenie hotelovej chyžnej.
Európa ju podporuje, vraj aj Čína Lagardeovú už podporili významné európske krajiny a považuje sa za favoritku. Francúzsky minister pre rozpočet v utorok povedal, že za ňou stojí aj Čína. Tá to však nechcela komentovať.
Lagardeová (55) Viedla americkú právnickú firmu Baker & McKenzie. Bola francúzskou ministerkou obchodu. Od roku 2007 je ministerkou financií. Forbes ju označil za 17. najmocnejšiu ženu
sveta (2009).
Namiesto toho vydala spolu s Brazíliou, Indiou, Ruskom a Južnou Afrikou spoločné stanovisko, že „zastarané nepísané pravidlo“, že MMF riadi Európan, „podkopáva legitimitu“ inštitúcie. Jediný, kto zatiaľ ohlásil kandidatúru, je šéf mexickej centrálnej banky Agustin Carstens.
„Byť Európanom by nemala byť výhoda ani nevýhoda,“ povedala Lagardeová včera na tlačovke. Očakáva sa, že bude pokračovať v línii svojho predchodcu – sprísnení regulácie trhov a úsporných opatrení.
Odmieta reštrukturalizáciu dlhov Grécka. Vie výborne po anglicky a má dobré vzťahy s Američanmi, čo hrá v jej prospech.
Bez ekonomického vzdelania Viacerí jej vyčítajú, že nemá ekonomické vzdelanie a neprišla s vlastnými víziami. Súd tiež rozhoduje o tom, či nezneužila moc pri mimosúdnom vyrovnaní štátu s bohatým podnikateľom Bernardom Tapiem v roku 2008.
O tom, kto má viesť MMF, sa bude hovoriť na dvojdňovom summite G8 vo francúzskom Deauville, ktorý sa začína vo štvrtok. Štáty sa majú dohodnúť aj na pomoci krajinám severnej Afriky po revolúciách.