ANDECHS. Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová podporila návrhy, aby bola posledná jadrová elektráreň v krajine odpojená od siete v roku 2022.
Podporu tomuto zámeru vyslovila na stretnutí bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) v Andechse. Merkelová povedala, že ľudia chcú vedieť, kedy sa v krajine skončí využívanie atómovej energie "a my im tento dátum oznámime".
Spolková vláda má rozhodnúť o dátume na rokovaní 6. júna.
Po katastrofe japonskej elektrárne Fukušima zmenila Merkelová svoju jadrovú energetickú politiku.
Od minuloročných parlamentných volieb súhlasila s dlhším využívaním aj starších jadrových blokov. Predtým ju v podpore jadrovej energetiky brzdil jej koaličný partner, sociálni demokrati, ktorí sú teraz v opozícii.
Zo 17 blokov aktuálne pracujú 4
Po 11. marci spolková vláda dočasne zastavila prevádzku siedmich najstarších energetických jadrových blokov. Nasledujúci mesiac má komisia odborníkov predložiť návrhy, ktoré rozhodnú o ich budúcnosti.
Nukleárna energia sa stala v Nemecku veľmi nepopulárnou. Jadrová energetická politika Merkelovej kabinetu po parlamentných voľbách bola hlavným dôvodom, prečo jej strana kresťanských demokratov (CDU) stratila väčšinu v tradične konzervatívnych nemeckých spolkových krajinách v marcových voľbách. Predstavitelia CDU ich viedli nepretržite 60 rokov.
V sobotu zo 17 nemeckých jadrových blokov boli v prevádzke štyri. K blokom odstavených moratóriom sa pripojili ďalšie, na ktorých sa začala údržba. Vedenie nemeckej elektrizačnej siete informovalo, že dodávka elektriny je spoľahlivá.
Exšéf Siemensu upozorňuje pred rýchlym odstavením
Bývalý šéf nemeckého koncernu Siemens Klaus Kleinfeld varoval pred rizikami rýchleho odstavenia nemeckých jadrových elektrární. Povedal, že radikálna zmena môže ohroziť priemyselný rozvoj Nemecka.
Kleinfeld uvítal diskusiu o zmene energetickej politiky. Podľa neho je dôležitá a správna, treba diskutovať o budúcom mixe výroby elektriny. Cieľom musí byť nielen to, aby sa produkovala výhodne, ale aj spoľahlivo a čisto. Veľmi rýchle odstavenie jadrových reaktorov však môže mať aj nepriaznivé vedľajšie účinky.
"Ak sa potom bude dovážať (do Nemecka) elektrická energia z francúzskych jadrových elektrární alebo z tepelných elektrární z východnej Európy, potom bude takáto energetická politika nezmyselná," povedal Kleinfeld.