Pre anglosaskú kuchyňu takmer nenahraditeľná príloha. Hrôza pre dietológov. Láska pre milióny detí. A výčitky svedomia pre mamy, ktoré sa uponáhľané vrátia z práce a musia narýchlo naservírovať večeru. Nie síce najzdravšiu, ale predsa len večeru.
Na to vsadil Wallace McCain (9.4.1930 - 13.5.2011), keď sa rozhodoval, ktorý zo svojich mnohých biznisplánov zrealizuje. Rozhodol sa, že otvorí továreň na mrazené hranolky. Neskôr pridal aj iné pokrmy, ale hranolky boli jeho srdcovkou a urobili z neho miliardára. K hranolkám mal Kanaďan blízko. Narodil sa v rodine zemiakového kráľa. Muž, ktorý viedol najväčšiu firmu na výrobu mrazených hranolkov na svete, zomrel vo veku 81 rokov.
Chcel biznis ako otec
Wallace McCain sa narodil v rodine, ktorá bola podnikateľskou v tom najlepšom zmysle. Najmladší zo šiestich súrodencov od rána do večera počúval nápady svojich bratov ako zbohatnúť. On sám mal tiež veľa nápadov a podľa rodinných priateľov bystrý úsudok, zmysel pre detail a veľké ambície.
Najprv sa však rozhodol študovať. Niekoľko rokov strávil na troch univerzitách, získal diplom z matematiky a ekonómie. Potom pracoval ako podomový obchodník pre firmu, čo predávala umelé hnojivá. Neskôr pre ropnú spoločnosť, kde sa v rekordnom čase prepracoval na pozíciu generálneho riaditeľa.
Stále však túžil po vlastnom biznise. Takom aký mal jeho otec, ktorý začínal ako farmár, čo si sám musel sadiť zemiaky, lebo nemal na platy pre zamestnancov a skončil ako svetový exportér. S bratom Harrisonom si všimli, že v Kanade sú populárne mrazené hranolky dovážané z Ameriky.
V 50. rokoch minulého storočia bolo zmrazovanie potravín stále veľkou novinkou a Kanada nemala vlastného producenta. Harrison a Wallace neváhali a vo svojom rodnom meste založili prvú fabriku, ktorá bola základom ich hranolkového impéria.
Každá tretia hranolka
Začínali v roku 1957 s tridsiatimi zamestnancami. Hneď prvý rok zarobili viac ako stotisíc dolárov. Dnes je to šesť miliárd dolárov ročne. McCain bol vtedy už ženatý s dedičkou kanadskej banskej spoločnosti, ktorá tiež výdatne prispela k ďalšiemu bohatstvu rodiny.
Značka McCain sa postupne stala veľmi obľúbenou a bratia začali expandovať aj do zahraničia. Išli na vysoko konkurenčný americký trh, predávali hranolky v Británii, Austrálii, dodávali pre veľké reťazce rýchleho občerstvenia. Dnes každá tretia mrazená hranolka na svete pochádza od McCainovcov.
Rozprávkový príbeh bratov, čo mali vynikajúci nápad, ambíciu a šťastie sa ale rozprávkovo neskončil. Nezhody medzi Wallaceom a Harrisonom o to, kto po nich prevezme vedenie firmy sa v roku 1994 skončili nechutným
súdnym procesom, ktorý ich stále nemalé peniaze a rodinná šťastie.
Wallace chcel, aby firmu prevzal jeho syn Michael, Harrison navrhoval profesionálneho manažéra mimo rodiny. Súd dal za pravdu Harrisonovi a Wallace prišiel o miesto vo firme, aj keď zostal jej tretinovým vlastníkom.
Opustil rodné mesto, rodinné sídlo a presťahoval sa do Toronta. Tam odkúpil krachujúcu potravinársku firmu Maple Leaf Foods a niekoľko menších spoločností, ktoré vyrábali obľúbené značky. Do desiatich rokov sa z Maple Leafs stala jednotka v predaji mäsových výrobkov. Firma však zápasila s veľkými problémami, keď v roku 2008 zomrelo niekoľko ľudí na listeriózu po tom, čo jedli nárez od McCainovej firmy.
McCainovci sa ako jedna z najbohatších kanadských rodín zapájali do mnohých charitatívnych projektov. Wallace McCain bol filantropom v starosvetskom zmysle slova. Hovoril, že miluje zarábanie peňazí, ale ešte viac to, keď ich môže podarovať.
Pred viac ako rokom ochorel na rakovinu pankreasu, na ktorú aj zomrel. Mal štyri deti.