Bratislava 20. mája (TASR) - Dvanásťčlenný tím bojovej letky zo Sliača cvičil na dvoch strojoch MiG-29 s pilotmi a technikmi Severoatlantickej aliancie. Piloti spolu s obslužným personálom tak absolvovali cvičenie tzv. tigrích letiek, ktoré tvoria elitu v letectve NATO. Slovenskí piloti dokazujú, že aj napriek obmedzeným podmienkam pre nedostatok financií patria medzi špičku. Kvalitné letectvo je pre každú krajinu z hľadiska obrany, ale aj medzinárodného postavenia mimoriadne dôležité," konštatoval minister obrany Ľubomír Galko po návrate pilotov z cvičenia.
Cvičenia NATO Tiger Meet sa zúčastnilo viac ako 1000 príslušníkov lietajúceho a pozemného personálu 19 jednotiek z 15 krajín. Počas cvičenia vo francúzskom Cambrai slovenskí piloti vykonali desať letov v trvaní viac ako 13 hodín. Námetom cvičenia bolo vedenie spoločných operácií (COMAO) v medzinárodnom prostredí. Počas cvičenia všetci účastníci žili priamo v poľných podmienkach tak, aby sa čo najviac podobali na reálne bojové nasadenie.
"Spolupodieľaním sa na letových aktivitách sme mali šancu reálne dokázať snahu o začlenenie sa do prestížneho klubu tigrích letiek. Snažíme sa o to už od roku 2003," uviedol veliteľ bojovej letky Marián Bukovský. Poznamenal, že skúsenosti získané účasťou na takomto rozsiahlom cvičení sa nedajú ničím nahradiť a budú prínosom vo výcviku pilotov.
Sliačska tigria letka má zatiaľ priznaný štatút pristupujúceho člena. Jednou z podmienok získania plného členstva v organizácii je aj každoročná účasť na cvičení Tiger Meet a deklarovaná veliteľská podpora nie len zo strany veliteľa vzdušných síl, ale aj náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl SR a ministra obrany SR. Verím, že tohtoročné cvičenie je pre bojovú letku začiatkom aktívnej činnosti v rámci Tiger Association a prvým krokom na ceste k cieľu získať štatút riadneho člena organizácie," uviedol Bukovský s tým, že je ich povinnosťou zdokonaľovať svoje vedomosti a zručnosti.
História tigrích letiek siaha až do obdobia druhej svetovej vojny, do 60. rokov minulého storočia, kedy sa piloti elitných letiek armád členských krajín NATO začali stretávať na niekoľkodňových manévroch s cieľom získať nové skúsenosti, či precvičiť si nové spôsoby leteckého boja. V súčasnosti má asociácia tigrích letiek 15 riadnych členov z jedenástich členských krajín aliancie a neutrálneho Švajčiarska. Ďalšie letky však môžu využívať čestné či skúšobné členstvo v NATO Tiger Association.
TASR informoval poverený hovorca Ozbrojených síl SR Peter Michnica.