NEW YORK. Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, obvinený zo sexuálneho napadnutia hotelovej chyžnej, sa predbežne dostane na slobodu.
Rozhodol o tom sudca v New Yorku, ktorý však jeho prepustenie spojil s doteraz bezprecedentným balíkom podmienok. Tieto majú znemožniť útek Straussa-Kahna do Francúzska.
Sudca Michael Obus stanovil kauciu na milión dolárov (700 000 eur) v hotovosti. Až keď ju Strauss-Kahn zaplatí, dočasne ho pustia na slobodu. Malo by sa tak stať dnes. Dovtedy naďalej zostane v newyorskom väzení.
Strauss-Kahn musí ďalej zložiť päť miliónov dolárov vo forme bankových záruk a nesmie opustiť New York.
Každý jeho krok bude 24 hodín denne monitorovať bezpečnostná firma, ktorá si bude robiť záznamy o všetkom, čo obvinený robí. Aj v byte, kde sa bude Strauss-Kahn zdržiavať, budú nainštalované kamery.
Sudca Obus zdôraznil, že ak Strauss-Kahn niektorú z podmienok poruší, pôjde späť do väzenia.
Krátko predtým 62-ročného Straussa-Kahna oficiálne obvinili v šiestich bodoch v súvislosti s údajným pokusom o znásilnenie hotelovej chyžnej. Okrem iného ide o obvinenia z pokusu o znásilnenie, obmedzovania osobnej slobody a "kriminálneho sexuálneho aktu", kam v USA spadá aj vynútený orálny a análny sex.
Oficiálne obvinenie vznesené veľkou porotou otvára cestu k začiatku súdneho procesu. Strauss-Kahn dôrazne trvá na svojej nevine; v prípade usvedčenia mu hrozí až 25 rokov väzenia.
Veľká porota v momentálne skúma dôkazy predložené prokuratúrou a v závere tohto procesu rozhodne, či sa začne proces. Obžaloba má byť oficiálne predložená na ďalšom vypočutí 6. júna. Strauss-Kahn sa môže vyhlásiť za vinného alebo nevinného.
Američania sa boja, že utečie ako Polanski
Súd v New Yorku má obavu, že Strauss-Kahn by sa mohol vyhnúť súdu ako slávny režisér.
PARÍŽ, BRATISLAVA. S tým porovnaním prišla medzi prvými obžaloba. Keby Dominiqua Straussa-Kahna polícia nezatkla v lietadle do Paríža, Francúzsko by ho vôbec nemuselo poslať späť na súd do Spojených štátov.
„Žil by si vo Francúzsku verejne a ako celebrita ako Roman Polanski,“ povedal žalobca Daniel Alonso na súde.
Hoci sudkyňa porovnanie odmietla, mnohí komentátori hovoria, že prípad známeho poľského režiséra Romana Polanského má vplyv na to, ako k šéfovi Medzinárodného menového fondu pristupujú.
Polanski utiekol v roku 1978 zo Spojených štátov do Francúzska, aby sa vyhol súdu pre obvinenia zo sexuálneho styku s 13-ročným dievčaťom.Keď ho zatkli vo Švajčiarsku v roku 2009 na žiadosť amerických úradov, bránila ho francúzska kultúrna obec.
Britský spisovateľ Stephen Clarke, ktorý napísal sériu satirických kníh o živote vo Francúzsku, píše v komentári pre New York Times, že keby sa to isté, čo sa stalo v New Yorku, stalo vo Francúzsku, chyžnej by zrejme poradili, aby si dobre rozmyslela, či chce riskovať, že príde o prácu a povolenie na pobyt a že jej na súde nik neuverí.
„Ak aj Straussa-Kahna usvedčia a bude sedieť vo väzení, vráti sa jedného dňa do Francúzska, vydá svoju autobiografiu, ktorú sfilmuje Polanski, a stane sa ministrom. Možno ministrom pre rodovú rovnosť,“ ironizuje Clarke. „Či už je to právom, alebo nie, porovnanie týchto prípadov môžu ovplyvniť ďalšie problémy StraussaKahna na súde,“ píše v komentári francúzsky L'Express.
Rovnako ako za Polanského aj za Straussa-Kahna sa postavili viacerí francúzski intelektuáli. Filozof a aktivista Bernard Henri Lévy sa pozastavil nad tým, ako je možné, že do apartmánu vošla iba jedna chyžná, keď v luxusných hoteloch vraj prichádzajú vždy aspoň dvaja upratovači naraz.
Špecialista na ľudské práva a politik Robert Badinter zas v rozhlase povedal, že sa hnevá na newyorskú políciu za to, že zorganizovala „mediálnu smrť“ šéfa MMF.
Ela Rybárová