Cleveland 1. júla (TASR) - Spojené štáty sa pokúsia vyriešiť spor so svojimi partnermi v Bezpečnostnej rade (BR) OSN týkajúci sa právomocí novovzniknutého Medzinárodného trestného súdu (ICC) v priebehu nadchádzajúcich troch dní, vyhlásil dnes Biely dom.
Spojené štáty pohrozili postupným stiahnutím svojich vojakov z mierových misií OSN vo svete a zastavením ich financovania, ak BR OSN zamietne ich žiadosť udeliť americkým vojakom a ďalším predstaviteľom USA pracujúcim v zámorí imunitu a vyňať ich spod jurisdikcie ICC. Ten začal oficiálne pôsobiť so sídlom v holandskom Haagu dnešným dňom.
"Toto je veľmi dôležitá principiálna záležitosť o ochrane Američanov, ktorí slúžia po celom svete v rámci mierových síl," uviedol hovorca Bieleho domu Ari Fleischer, ktorý sprevádza prezidenta Georgea W. Busha na jednodňovej ceste do Clevelandu v štáte Ohio.
USA na pôde BR v nedeľu vetovali predĺženie mandátu mierovej misie OSN v Bosne a Hercegovine na šesť mesiacov. Neskôr však súhlasili s predĺžením mandátu o 72 hodín, ktoré vypršia vo štvrtok o šiestej hodine ráno SELČ.
Hovorca Bieleho domu zdôraznil, že Bushova administratíva zdieľa tie isté obavy, aké pred ňou tlmočila už vláda Billa Clintona. Konkrétne ide o obavy, že ICC by sa mohol zneužiť na politicky motivované žaloby proti americkým vojenským predstaviteľom slúžiacim v zámorí, čomu chcú USA zabrániť požadovanou imunitou. Washington sa domnieva, že ICC predstavuje pre USA a ich vojakov v zahraničí "mnoho rozmanitých nebezpečenstiev" a má "výrazné nedostatky".
Podľa vyjadrenia Washingtonu požiadalo o podobnú ochranu vlastných vojakov slúžiacich v medzinárodných mierových zložkách aj Francúzsko a Veľká Británia, a takejto ochrany sa im dostalo.
"Spojené štáty jednoducho žiadajú, aby sa ochrana, ktorú dostali iné krajiny, rozšírila aj na Spojené štáty," vysvetlil Fleischer.
Francúzsko a Veľká Británia sa proti tomuto výroku ohradili, že situácia, ktorú americká strana spomína, nie je v nijakom prípade porovnateľná so súčasnou.