MADRID.
Davy nespokojencov zaplnili v noci nadnes madridské námestie Puerta del Sol, kde sú odhodlaní zostať až do víkendových komunálnych a regionálnych volieb. Na priebeh protestu dohliada asi 500 príslušníkov poriadkovej polície; k násilným incidentom zatiaľ nedošlo.
Volebná komisia v Madride demonštráciu zakázala s odôvodnením, že by mohla ovplyvniť nedeľňajšie hlasovanie. Rozhodnutie malo ale presne opačný efekt, správa o zákaze sa rýchlo rozšírila prostredníctvom internetových sociálnych sietí a pritiahla na námestie tisíce ľudí všetkých vekových skupín.
Podobné protesty sa v menšom rozsahu v posledných dňoch konali aj v Barcelone, Seville a ďalších španielskych mestách, uviedla agentúra AP.
Demonštranti prichádzajú na námestia s rôznymi požiadavkami, všetkých však zjednocuje slogan "Teraz skutočnú demokracia". Hlavné politické strany označujú za nekompetentné, skorumpované a príliš napojené na podnikateľské kruhy. Účastníci protestov vyjadrujú frustráciu nad tým, že hlavnú ťarchu vládnych úsporných opatrení v boji proti kríze nesú obyčajní ľudia.
Španielsko stále zápasí s následkami už takmer dva roky trvajúcej recesie, s vysokým rozpočtovým deficitom a 21,3-percentnou nezamestnanosťou.