NEW YORK.
V stredu (18. 5.) odvolací súd v Kalifornii rozhodol, že Daimler môže byť súdený za podiel na zavlečení, mučení a vraždách v Argentíne. Súd tak vyhovel žalobe 22 Argentínčanov a potvrdil, že ich podanie je v súlade s americkými zákonmi. Uvádzajú v ňom, že nemecký koncern je spoluzodpovedný za ťažké zločiny proti ľudskosti.
Žalobu podali bývalí pracovníci alebo rodinní príslušníci zamestnancov závodu Mercedes-Benz v argentínskom meste Gonzalez-Catan.
Vedenie argentínskej dcéry Daimleru počas diktatúry vydalo do rúk vojenskej diktatúry viacerých nepohodlných predstaviteľov zamestnancov, čím chcelo dosiahnuť skončenie štrajku. Niektorí spoluautori žaloby tvrdia, že sa obeťami represálií stali osobne. Viacerí odvlečení zamestnanci sa už nikdy neobjavili a je pravdepodobné, že boli zavraždení. Vojaci sa v Argentíne dostali k moci v roku 1976.
Prvostupňový súd v Kalifornii v roku 2007 žalobu zamietol s odôvodnením, že vec mu neprislúcha. Odvolací súd však vyslovil opačný názor.
Daimler predáva v Spojených štátoch a konkrétne v Kalifornii veľa svojich vozidiel, je v nich zastúpený, a preto sa aj naň vzťahuje americká jurisdikcia. Odvolací súd sa k jadru žaloby nevyjadril. Jej opodstatnenosť a prípadne dôsledky z nej musí vyvodiť súd nižšej inštancie.
Hovorkyňa koncernu v New Yorku uviedla, že v roku 2003 Daimler vytvoril komisiu, ktorej členmi boli aj nezávislí experti. Komisia konštatovala, že Daimler sa počas diktatúry neprevinil. Vyšetrovanie za napomáhanie vražde alebo usmrtenie bývalého vedúceho závodu Juana Ronalda Tasselkrauta prokuratúra v Norimbergu-Fürthe zastavila.
Proti Daimleru a iným firmám sa v USA vedie aj proces za podiel na zločinoch spáchaných bývalým rasistickým režimom v Juhoafrickej republike. Proces trvá od roku 2002.