Pavlohrad/Kyjev 1. júla (TASR) - V chemickom závode v ukrajinskom Pavlohrade v Dnipropetrovskej oblasti sa začali testovacie práce v rámci programu zužitkovania tuhého paliva vybratého z bývalých medzikontinentálnych balistických rakiet SS-24. Ukrajinským odborníkom pri tom pomáhajú Američania špeciálnou metódou likvidácie paliva.
Na skúšobnom zariadení bude overená každá etapa likvidácie raketového paliva, ktorá sa neskôr bude realizovať na hlavnom zariadení. Podľa vedúceho Centra pre zabezpečenie realizácie dohôd o znížení strategických útočných zbraní Volodymyra Šapovalova, počas testov cez pilotné zariadenie prepustia 12,5 tony paliva rôzneho zloženia z častíc rakiet v určitých množstvách. Súčasťou prác je komplexné zhodnotenie stavu okolitého životného prostredia.
Práce na skúšobnom zariadení v Pavlohrade vrátane kontrolných testov sa majú skončiť v júli 2003. Ak všetko pôjde podľa harmonogramu, na základe predbežných výsledkov môže byť prijaté rozhodnutie o projektovaní a výstavbe hlavného zariadenia od začiatku budúceho roka, uviedol Šapovalov.
Hlavné zariadenie na likvidáciu raketového paliva by malo byť postavené do konca roka 2004 a potom spustené do činnosti. S ukončením úplnej likvidácie tuhého paliva z rakiet SS-24 v množstve okolo 5-tisíc ton sa ráta koncom roka 2007.
Poslednú medzikontinentálnu balistickú raketu SS-24 demontovali na Ukrajine v apríli tohto roku. Ukrajina zdedila po bývalom ZSSR spolu 130 rakiet SS-19 a 46 rakiet SS-24. V rámci jadrového odzbrojenia Ukrajina všetky bojové hlavice z týchto rakiet demontovala a vyviezla do Ruska, odkiaľ sa po spracovaní vrátili do krajiny v podobe paliva pre atómové elektrárne. Poslednú jadrovú bojovú hlavicu z Ukrajiny vyviezli v júli 1996.
(spolupracovník TASR Martin Benko) žab